Liczby zespolone - wzory redukcyjne

Definicja. Postać wykładnicza i trygonometryczna. Zagadnienia związane z ciałem liczb zespolonych.
Eldiane
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 18 sie 2010, o 12:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Sosnowiec
Podziękował: 1 raz

Liczby zespolone - wzory redukcyjne

Post autor: Eldiane »

Witam ponownie, znów muszę poradzić się fachowców, a mianowicie mam zadanie o treści
Przedstawić w postaci trygonometrycznej liczby i jedne przykład jest "problematyczny"

d) \(\displaystyle{ \frac{4 + 4 \sqrt{3}i }{ \sqrt{3} -i}= \frac{4 + 4 \sqrt{3}i }{ \sqrt{3} -i} \cdot \frac{ \sqrt{3} +i}{\sqrt{3} +i}= \frac{16i}{4}=4i}\)

Rez = 0
Imz = 4
|z| = 4

\(\displaystyle{ \begin{cases} cos \alpha =0\\sin \alpha =1\end{cases} \Rightarrow \alpha = \frac{ \pi }{2}}\)

Więc odpowiedź powinna być: \(\displaystyle{ \left 4( cos\left( \frac{ \pi }{2} \right) + i \cdot sin\left( \frac{ \pi }{2} \right)\right)}\)

Natomiast w odpowiedziach jest: \(\displaystyle{ \left 4( cos\left( - \frac{ 3 }{2} \pi \right) + i \cdot sin\left( - \frac{ 3 }{2} \pi \right)\right)}\)

mógłby ktoś pomóc?
Z góry dziękuje, Eldiane
Afish
Moderator
Moderator
Posty: 2828
Rejestracja: 15 cze 2008, o 15:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Seattle, WA
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 356 razy

Liczby zespolone - wzory redukcyjne

Post autor: Afish »

Ale ile wynoszą sinus i kosinus kąta \(\displaystyle{ -\frac{3}{2}\pi}\) ?
Eldiane
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 18 sie 2010, o 12:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Sosnowiec
Podziękował: 1 raz

Liczby zespolone - wzory redukcyjne

Post autor: Eldiane »

tyle samo co \(\displaystyle{ \frac{ \pi }{2}}\)? ;P

Jeśli tak to dlaczego akurat w podręczniku podano \(\displaystyle{ -\frac{3}{2} \pi}\) a nie \(\displaystyle{ \frac{ \pi }{2}}\)?

Właśnie tego za bardzo nie zrozumiałem, ostatecznością było narysowanie wykresów obu funkcji i zobaczenie czy faktycznie mają się tak samo dla tych dwóch wyników, i faktycznie pięknie wszystko widać na wykresie, tylko jak przeszli z postaci \(\displaystyle{ -\frac{3}{2} \pi}\) do \(\displaystyle{ \frac{ \pi }{2}}\)?

Fajnie by było jakby ktoś to wyjaśnił...
Awatar użytkownika
Psiaczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1502
Rejestracja: 22 lis 2010, o 09:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska, Warmia, Olsztyn :)
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 475 razy

Liczby zespolone - wzory redukcyjne

Post autor: Psiaczek »

Eldiane pisze: Fajnie by było jakby ktoś to wyjaśnił...
Za dużo do wyjaśniania tu nie ma:

-funkcje sinus i kosinus mają okres \(\displaystyle{ 2 \pi}\)

-możesz też spojrzeć na to w ten sposób: obrót o 90 stopni w lewo da to samo co obrót o 270 stopni w prawo

-w różnych książkach zapewne różne przedziały na ten główny argument przyjmują, faktycznie twoja odpowiedź jest rzadko spotykana zwykle argument jest od zera do dwa pi lub tez od minus pi do pi.
Eldiane
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 18 sie 2010, o 12:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Sosnowiec
Podziękował: 1 raz

Liczby zespolone - wzory redukcyjne

Post autor: Eldiane »

Czyli mogę przyjąć że obie odpowiedzi są poprawne a co za tym idzie, ani w książce ani w obliczeniach błędu nie popełniłem?

Widzicie, założyłem się z kolegą który twierdzi że jest błąd w podręczniku, ja na początku twierdziłem ze tylko jedna odpowiedz jest dobra, chodź po narysowaniu tych wykresów faktycznie obie pasują.

W jaki sposób to odebrać? ;>
Gabriel_Gotti
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 2 lis 2011, o 11:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Czarnogród
Podziękował: 2 razy

Liczby zespolone - wzory redukcyjne

Post autor: Gabriel_Gotti »

Tą odpowiedź z książki uzyskuje się kiedy zrobisz obliczenia według wzoru na dzielenie liczb zespolonych w postaci trygonometrycznej tzn.

\(\displaystyle{ z_{1} =4+4 \sqrt{3}}\)
\(\displaystyle{ z _{2}= \sqrt{3} -i}\)

i jedziesz według wzoru
ODPOWIEDZ