Oblicz... Jak zacząć?

Definicja. Postać wykładnicza i trygonometryczna. Zagadnienia związane z ciałem liczb zespolonych.
jozefkarton
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 12 kwie 2010, o 20:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 14 razy

Oblicz... Jak zacząć?

Post autor: jozefkarton »

Mam obliczyć:
\(\displaystyle{ \sqrt[5]{1 + i}}\)
i absolutnie nie mam pojęcia jak zacząć. Proszę o pomoc.
Ostatnio zmieniony 11 paź 2011, o 14:47 przez jozefkarton, łącznie zmieniany 4 razy.
rubik1990
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 520
Rejestracja: 28 sty 2009, o 19:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 14 razy
Pomógł: 86 razy

Oblicz... Jak zacząć?

Post autor: rubik1990 »

Zacznij od zapisania liczby zespolonej pod pierwiastkiem w postaci trygonometrycznej:
\(\displaystyle{ z=\left| z\right| (\cos \phi + i\sin \phi)}\), gdzie \(\displaystyle{ \phi}\) to argument główny liczby zespolonej \(\displaystyle{ z}\)
Potem skorzystaj ze wzoru de Moivre'a
jozefkarton
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 25
Rejestracja: 12 kwie 2010, o 20:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 14 razy

Oblicz... Jak zacząć?

Post autor: jozefkarton »

Dzięki, działa. A kontynuując zadanie, inny podpunkt, gdzie ta metoda już nie działa. Mogę prosić o pomoc?
\(\displaystyle{ \sqrt[4]{ \left( 1 + i \cdot \sqrt{3} \right) \cdot (-1 + i)}}\)
Ostatnio zmieniony 11 paź 2011, o 15:16 przez Lbubsazob, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Symbol mnożenia to \cdot.
adambak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1272
Rejestracja: 8 sty 2011, o 18:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 295 razy
Pomógł: 115 razy

Oblicz... Jak zacząć?

Post autor: adambak »

tutaj też zadziała.. najpierw przedstaw obie liczby w postaci trygonometrycznej.. potem każdą z nich zapisujesz ze wzoru de Moivre'a (potęga to \(\displaystyle{ \frac{1}{4}}\) ), a na koniec mnożenie liczb zespolonych w postaci trygonometrycznej i korzystasz z tego, że \(\displaystyle{ arg(z \cdot w)=arg(z)+arg(w)}\), gdzie \(\displaystyle{ z,w \in \mathbb{C}}\)..
ODPOWIEDZ