pytanie nie wymagające liczenia

Definicja. Postać wykładnicza i trygonometryczna. Zagadnienia związane z ciałem liczb zespolonych.
martynek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 112
Rejestracja: 24 lut 2011, o 17:16
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Węgrów
Podziękował: 10 razy

pytanie nie wymagające liczenia

Post autor: martynek »

Co to są wielomiany podziału koła???, bo nigdzie nie mogę znaleźć co to, a mam zadania do zrobienia...
z góry dziękuję i pozdrawiam.
szw1710

pytanie nie wymagające liczenia

Post autor: szw1710 »

Są to wielomiany postaci \(\displaystyle{ \frac{x^n-1}{x-1}=x^{n-1}+x^{n-2}+\dots+x^2+x+1}\)

Dostajemy je z definicji zespolonego pierwiastka z liczby \(\displaystyle{ 1}\). W liczbach zespolonych jest dokładnie \(\displaystyle{ n}\) pierwiastków stopnia \(\displaystyle{ n}\) z jedynki. Wszystkie leżą na okręgu jednostkowym. Jeśli \(\displaystyle{ x}\) jest pierwiastkiem \(\displaystyle{ n}\)-tego stopnia z \(\displaystyle{ 1}\), to spełnia równanie \(\displaystyle{ x^n=1}\), czyli \(\displaystyle{ x^n-1=0.}\) Zatem ten wielomian możemy podzielić z twierdzenia Bezouta przez \(\displaystyle{ x-1}\), przez co pozostałe pierwiastki z \(\displaystyle{ 1}\) są pierwiasktami wielomianu podziału okręgu.

Przykład. Pierwiastkami stopnia \(\displaystyle{ 4}\) z jedynki są \(\displaystyle{ -1,1,-i,i}\). Spełniają więc równanie \(\displaystyle{ x^4-1=0}\). Dzieląc przez \(\displaystyle{ x-1}\) dostajemy równanie podziału okręgu \(\displaystyle{ x^3+x^2+x+1=0}\), które spełniają pozostałe pierwiastki, tj. \(\displaystyle{ -1,i,-i}\).
ODPOWIEDZ