płaszczyzna zespolona

Definicja. Postać wykładnicza i trygonometryczna. Zagadnienia związane z ciałem liczb zespolonych.
Awatar użytkownika
papabejker
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 72
Rejestracja: 14 mar 2009, o 16:31
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 7 razy

płaszczyzna zespolona

Post autor: papabejker »

Prosił bym kogoś o wytłumaczenie mi jak krok po kroku mam postępować żeby na płaszczyźnie zepsolone narysować liczby spełniajace nierówność
\(\displaystyle{ Re [z-j] ^{2} \ge 0}\)

tak łopatologicznie to rozwiązać i napisać instrukcje ogólnie jak postępować przy wszystkich takich zadaniach, co robić krok po kroku, coś w stylu etrapez
silvaran
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1300
Rejestracja: 6 sty 2009, o 20:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Skierniewice/Warszawa
Podziękował: 60 razy
Pomógł: 123 razy

płaszczyzna zespolona

Post autor: silvaran »

Musisz narysować wszystkie liczby zespolone, które po odjęciu od nich \(\displaystyle{ i}\) (albo j jeśli jesteś fizykiem ) oraz po podniesieniu do kwadratu, mają część rzeczywistą nieujemną.

No to przelicz \(\displaystyle{ (z-i)^2}\) żeby jakoś dało się z tego wyciągnąć część rzeczywistą.
Awatar użytkownika
Dasio11
Moderator
Moderator
Posty: 10223
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 19:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 40 razy
Pomógł: 2361 razy

płaszczyzna zespolona

Post autor: Dasio11 »

Hmmm... Gdyby było \(\displaystyle{ \Re [z - \mbox j ]^2 \ge 1,}\) taka metoda pewnie byłaby jedyną słuszną. Tu jednak można nieco prościej:

\(\displaystyle{ z = \mbox j}\) spełnia równanie. Chwilowo wyrzućmy ten punkt z rozważań, żeby funkcja argument miała sens:

Zapis \(\displaystyle{ \Re [z- \mbox j]^2 \ge 0}\) znaczy dokładnie tyle, co \(\displaystyle{ \text{Arg} [z - \mbox j]^2 \in \left[ - \frac{\pi}{2}, \frac{\pi}{2} \right],}\) tzn.

\(\displaystyle{ \text{Arg} [z- \mbox j] \in \left( - \pi, - \frac{3 \pi}{4} \right] \cup \left[ - \frac{\pi}{4}, \frac{\pi}{4} \right] \cup \left[ \frac{3 \pi}{4}, \pi \right].}\)

Wraz z punktem \(\displaystyle{ z- \mbox j=0}\) będzie to ten obszar ograniczony prostymi \(\displaystyle{ y=x}\) oraz \(\displaystyle{ y=-x}\) w układzie współrzędnych, do którego w całości należy oś \(\displaystyle{ X.}\) Wystarczy przesunąć go o \(\displaystyle{ +\mbox j}\) (czyli o jeden w górę), żeby otrzymać rozwiązania.
ODPOWIEDZ