Oblicz zespoloną - typ przykładu

Definicja. Postać wykładnicza i trygonometryczna. Zagadnienia związane z ciałem liczb zespolonych.
siegra
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 8 lut 2011, o 16:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ełdezet

Oblicz zespoloną - typ przykładu

Post autor: siegra »

\(\displaystyle{ z^3= -8}\)

czy mam to robić sposobem normalnym ze rozpisac \(\displaystyle{ z=x = yi}\) do potęgi trzeciej potem przyrównać częsci urojone do urojonych (czyli zera) i części rzeczywiste do rzeczywistych (czyli do \(\displaystyle{ -8}\)) w układzie równań? Jeśli tak, to prosze o rozpisanie tego bo nie potrafie tego rozwiązać..
Ostatnio zmieniony 28 lut 2011, o 13:26 przez Afish, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nieczytelny zapis - brak LaTeX-a. Proszę zapoznać się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm .
miodzio1988

Oblicz zespoloną - typ przykładu

Post autor: miodzio1988 »

Nie . Możesz skorzystać np ze wzoru de Moivre'a. Możesz też skorzystać z takich zwyklych wzorow skroconego mnozenia
siegra
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 8 lut 2011, o 16:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ełdezet

Oblicz zespoloną - typ przykładu

Post autor: siegra »

ale z moivra to nie wyjdą mi czasem odpowiedzi z jakimiś kosinusami i sinusami? w odpowiedzi mam czyste liczby. Po drugie mam pytanie, jeśli zrobie ze skroconego mnozenia to wyjdzie uklad rownan i mam postac taką: \(\displaystyle{ x^3 -3xy^2= -8}\) a pod spodem \(\displaystyle{ 3x^2y -y^3=0}\). Co z tego mozna zrobic? bo nie bardzo widze..
Ostatnio zmieniony 28 lut 2011, o 13:27 przez Afish, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nieczytelny zapis - brak LaTeX-a. Proszę zapoznać się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm .
Crizz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4094
Rejestracja: 10 lut 2008, o 15:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 805 razy

Oblicz zespoloną - typ przykładu

Post autor: Crizz »

Jak w odpowiedzi masz "czyste" liczby (cokolwiek to oznacza), to łatwo chyba się, domyślić, że to cosinusy i sinusy po prostu da się łatwo obliczyć.

Jeśli już koniecznie się upierasz na ten układ równań, to zacznij od wyciągniecia \(\displaystyle{ y}\) przed nawias w drugim równaniu. Potem zastanów się, kiedy iloczyn dwóch liczb jest równy zeru.
siegra
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 8 lut 2011, o 16:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ełdezet

Oblicz zespoloną - typ przykładu

Post autor: siegra »

Zrobilem tak jak mowisz z wylaczeniem y i wyszlo y=0 a x=2 i to jest jedna liczba z1. a w odpowiedzi sa jeszcze dwie liczby. nie potrafie zaczac robic z tego moivre'a. Moglbys mi to napisac zebym zobaczyl jak to sie robi? proszę.
miodzio1988

Oblicz zespoloną - typ przykładu

Post autor: miodzio1988 »

206126.htm

polecam
siegra
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 8 lut 2011, o 16:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ełdezet

Oblicz zespoloną - typ przykładu

Post autor: siegra »

zapoznallem sie z linkiem ale nie wiem jaki jest \(\displaystyle{ \phi}\) - kąt? nie rozumiem mam jutro kolokwium, wiem ze jestes zajęty ale prosze cie o dokladniejsze tlumaczenie.. mam \(\displaystyle{ z^3=-8}\) to wtedy \(\displaystyle{ z=-2}\), modul to 2, i co z tym \(\displaystyle{ \phi}\)? jak ja mam to znalezc?
Ostatnio zmieniony 28 lut 2011, o 17:52 przez Sylwek, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nieczytelny zapis - brak LaTeX-a. Proszę zapoznać się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm .
miodzio1988

Oblicz zespoloną - typ przykładu

Post autor: miodzio1988 »

to wtedy \(\displaystyle{ z=-2}\)
Nie. Proszę się podstaw nauczyć. Kolokwium masz jutro a nic nie umiesz
siegra
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 8 lut 2011, o 16:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ełdezet

Oblicz zespoloną - typ przykładu

Post autor: siegra »

mozesz mi powiedziec jak znalezc Fi?
Crizz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4094
Rejestracja: 10 lut 2008, o 15:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 805 razy

Oblicz zespoloną - typ przykładu

Post autor: Crizz »

Jeśli \(\displaystyle{ z=a+bi}\), to \(\displaystyle{ \cos\varphi=\frac{a}{|z|},\sin\varphi=\frac{b}{|z|}}\).
ODPOWIEDZ