Pierwiastek wielomianu

Definicja. Postać wykładnicza i trygonometryczna. Zagadnienia związane z ciałem liczb zespolonych.
Rex12
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 10 lut 2011, o 23:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin

Pierwiastek wielomianu

Post autor: Rex12 »

witam serdecznie i proszę o szybkie rozwiązanie zadania, ponieważ jest mi potrzebne na egzamin poprawkowy
Wyznacz pierwiastki wielomianu \(\displaystyle{ W(x)}\) znając jeden z jego pierwiastków:
\(\displaystyle{ W(x)= z ^{4} -4z ^{3} -4z ^{2} -4z -5 , z _{1} =i}\)

nie mam zielonego pojęcia jak to zrobić
Ostatnio zmieniony 10 lut 2011, o 23:38 przez , łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości. Całe wyrażenia matematyczne umieszczaj w tagach [latex] [/latex].
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9833
Rejestracja: 18 gru 2007, o 03:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 90 razy
Pomógł: 2632 razy

Pierwiastek wielomianu

Post autor: »

Jeśli pierwiastkiem wielomianu o współczynnikach rzeczywistych jest liczba zespolona \(\displaystyle{ z}\), to jest nim także liczba \(\displaystyle{ \overline{z}}\). Tak więc w naszym przypadku pierwiastkiem jest też liczba \(\displaystyle{ -i}\), a zatem wielomian jest podzielny przez:
\(\displaystyle{ (z-i)(z+i)=z^2+1}\).

Wystarczy zatem podzielić (pisemnie) nasz wielomian przez \(\displaystyle{ z^2+1}\), a następnie znaleźć dwa kolejne pierwiastki rozwiązując równanie kwadratowe.

Q.
Rex12
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 10 lut 2011, o 23:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin

Pierwiastek wielomianu

Post autor: Rex12 »

no dzięki ale mógłbyś to rozwiązać bo ja z wielomianów to cienki jestem

z góry dziękuję
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9833
Rejestracja: 18 gru 2007, o 03:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 90 razy
Pomógł: 2632 razy

Pierwiastek wielomianu

Post autor: »

Mógłbym, ale nie rozwiążę - nie postrzegam bowiem swojej roli jako kogoś, kto wyręcza innych w pracy, tylko jako kogoś, kto naprowadza na sposób w jaki tę pracę można wykonać.

Wielomiany dzieli się pisemnie, to bardzo podobne do dzielenia pisemnego liczb naturalnych. Jeśli nie wiesz jak to się robi, to zanim się weźmiesz za liczby zespolone, zrób sobie solidną powtórkę z liceum. Szczegółowy opis sposobu dzielenia pisemnego wielomianów bez problemu znajdziesz w necie.

Q.
ODPOWIEDZ