Rozwiąż równanie

Definicja. Postać wykładnicza i trygonometryczna. Zagadnienia związane z ciałem liczb zespolonych.
figofago
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 30 paź 2010, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: krk
Podziękował: 4 razy

Rozwiąż równanie

Post autor: figofago »

Witam.

Mam takie zadanko:

\(\displaystyle{ z^6 = ( \frac{1- \sqrt{3}i }{1-i})^{12}}\)

I tu pojawia sie pytanie: Czy mozna od razu zapisac:

\(\displaystyle{ z = ( \frac{1- \sqrt{3}i }{1-i})^{2}}\)

Czy wtedy traci sie rozwiazania?

Wyrzucilem sobie gdzies kartke ze swoim rozwiazaniem, ale z tego co pamieta wyszlo mi jedno bardzo przyzwoite rozwiazanie, w stylu 1-i
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9833
Rejestracja: 18 gru 2007, o 03:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 90 razy
Pomógł: 2632 razy

Rozwiąż równanie

Post autor: »

Istotnie jest to jedno z rozwiązań, ale przecież równanie jest stopnia szóstego, więc rozwiązań powinno być sześć. Nietrudno zauważyć, że są to:
\(\displaystyle{ z_k=\left( \frac{1-\sqrt{3}i}{1-i}\right)^2\cdot \varepsilon_k}\)
gdzie \(\displaystyle{ \varepsilon_k}\), dla \(\displaystyle{ k=0,1,2,3,4,5}\) to pierwiastki szóstego stopnia z jedynki.

Q.
erni0407
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 7 lut 2011, o 17:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: azory
Podziękował: 3 razy

Rozwiąż równanie

Post autor: erni0407 »

Mam problem z podobnym przykladem, może ktoś krok po kroku wyjaśnić, bo nie za bardzo rozumiem "pierwiastki szóstego stopnia z jedynki". Przecież pierwiastek z 1, to 1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9833
Rejestracja: 18 gru 2007, o 03:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 90 razy
Pomógł: 2632 razy

Rozwiąż równanie

Post autor: »

Nie, pierwiastków zespolonych entego stopnia z dowolnej liczby jest dokładnie \(\displaystyle{ n}\).
Na przykład pierwiastki czwartego stopnia z jedynki, czyli rozwiązania równania \(\displaystyle{ z^4=1}\) to:
\(\displaystyle{ 1,-1,i,-i}\)
Istnieje wzór na pierwiastki z jedynki dowolnego stopnia, do znalezienia chociażby na Wikipedii.

Q.
ODPOWIEDZ