Oblicz

Definicja. Postać wykładnicza i trygonometryczna. Zagadnienia związane z ciałem liczb zespolonych.
Pokemon_22
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 22 lis 2006, o 10:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław

Oblicz

Post autor: Pokemon_22 »

Oblicz podane iloczyny posługując się postacią trygonometryczną:
a) \(\displaystyle{ (1+i)(\sqrt{3}+i)}\);
b) \(\displaystyle{ (4+4i)(-3+3i)}\);
c) \(\displaystyle{ (10-10\sqrt{10}i)(2-2i)}\);
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Oblicz

Post autor: yorgin »

Proponuję, byś pisał wszystkie zadania w 1 temacie, a nie zakładał niepotrzebnie 5 tematów o tym samym... nie widzę celu ku temu. Jakbyś miał je w 1 temacie, byłoby łatwiej dla Ciebie i dla forumowiczów...
Np poprzedni temat został rozwiązany 3 tematy wcześniej w stworzonym przez Ciebie temacie..
Pokemon_22
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 22 lis 2006, o 10:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław

Oblicz

Post autor: Pokemon_22 »

Mam najpierw wymnożyć liczby przez siebie, a potem obliczyć tak jak 3 tematy wcześniej ????
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Oblicz

Post autor: yorgin »

Hmm.. pomyślmy.. masz wymnożyć przez siebie te liczby korzystając z postaci trygonometrycznej... Z tego wynika, że musisz je zamienić na postać trygonometryczną i pomnożyć przez siebie. Tylko że jest potem pewiem problem z wymnażaniem wartości sinusów i cosinusów. Ja tam bym zamienił cos i sin na wartości liczbowe, poskracał i dopiero dalej liczył...
No chyba że ja żle zinterpretowałem treść zadania...
micholak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 158
Rejestracja: 1 lis 2005, o 21:40
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: warszawa
Pomógł: 41 razy

Oblicz

Post autor: micholak »

mnożenie dwóch liczb zepolonych sprowadza sie do wymnożenia ich promieni i dodania argumentów (stad se biora wzory De Moivrea).

dajmy na to przykład
a)
\(\displaystyle{ 2\sqrt{2}(cos \frac{\pi}{4}+i sin\frac{\pi}{4})(cos \frac{\pi}{6}+i sin\frac{\pi}{6})=2 \sqrt{2}(cos (\frac{\pi}{4}+ \frac{\pi}{6})+isin(\frac{\pi}{4}+\frac{\pi}{6}))=\\=2\sqrt{2}(cos \frac{5\pi}{12}+isin\frac{5\pi}{12})}\)
ODPOWIEDZ