Obrót o 90*

Definicja. Postać wykładnicza i trygonometryczna. Zagadnienia związane z ciałem liczb zespolonych.
Jerzy_q
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 300
Rejestracja: 6 lut 2009, o 19:43
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 16 razy
Pomógł: 39 razy

Obrót o 90*

Post autor: Jerzy_q »

Dla \(\displaystyle{ z,w\in \mathbb{C}}\) i \(\displaystyle{ |z+w|=|z-w|}\), wykaż, że \(\displaystyle{ \arg z}\) i \(\displaystyle{ \arg w}\) różnią się o \(\displaystyle{ \pi /2}\).

Zasadniczo rozwiązałem zadanie (dla \(\displaystyle{ z=z_1 +z_2 i, w=w_1 +w_2 i}\) dojść do \(\displaystyle{ z_2/z_1 = -w_1/w_2}\), wykorzystać \(\displaystyle{ \tg 90 + \theta = -1/(\tg \theta)}\)...), mam tylko problem z formalnym zapisem - mieszają mi się argumenty funkcji arctan itd. Liczę na Waszą pomoc
Awatar użytkownika
Lorek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7150
Rejestracja: 2 sty 2006, o 22:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ruda Śląska
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 1322 razy

Obrót o 90*

Post autor: Lorek »

Próbowałem twoim sposobem, ale za dużo kombinacji więc może tak: Skoro w ogóle mówimy o argumentach to \(\displaystyle{ z\neq 0,\ w\neq 0}\), i teraz
\(\displaystyle{ |z+w|= |z-w|\iff |\frac{z}{w}+1|=|\frac{z}{w}-1|}\)
a z kolei stąd wynika, że \(\displaystyle{ \frac{z}{w}=\alpha i,\ \alpha \in\mathbb{R}\setminus\{0\}}\). Obkładając obustronnie argumentem mamy
\(\displaystyle{ \arg \frac{z}{w}=\pm \frac{\pi}{2}\iff |\arg z-\arg w| =\frac{\pi}{2}}\)
QED.
Jerzy_q
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 300
Rejestracja: 6 lut 2009, o 19:43
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 16 razy
Pomógł: 39 razy

Obrót o 90*

Post autor: Jerzy_q »

Lorek pisze:\(\displaystyle{ |\frac{z}{w}+1|=|\frac{z}{w}-1|}\) a z kolei stąd wynika, że \(\displaystyle{ \frac{z}{w}=\alpha i,\ \alpha \in\mathbb{R}\setminus\{0\}}\)
Czy ten fakt wynikania da się wyjaśnić jakimś wyliczeniem, czy to po prostu "widać" z rysunku na płaszczyźnie? Mój nauczyciel niestety nie lubi takich dowodów...
Awatar użytkownika
Lorek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7150
Rejestracja: 2 sty 2006, o 22:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ruda Śląska
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 1322 razy

Obrót o 90*

Post autor: Lorek »

Tak, da się, rozwiąż \(\displaystyle{ |z+1|=|z-1|,\ \ (z=a+bi...)}\), a zobaczysz, że wyjdzie \(\displaystyle{ \Re z=0}\)
ODPOWIEDZ