argument liczby zespolonej, potegowanie

Definicja. Postać wykładnicza i trygonometryczna. Zagadnienia związane z ciałem liczb zespolonych.
konka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 26 lis 2010, o 23:23
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: kraków

argument liczby zespolonej, potegowanie

Post autor: konka »

hej mam liczbe zespolona w postaci \(\displaystyle{ a+bi}\), mam obliczyc wiec modul i argument na pocztaku aby wykorzystac wzor de moivre'a i teraz pytanie przy obliczaniu argumentu , wychodzi i sinus i cosinus
np.
\(\displaystyle{ sin x= - \frac{4}{5}\\
cos x= \frac{3}{5}}\)


ile wynosi kąt x?

JAK to obliczyc? i o co chodzi z tym ze jak jest 2 cwiartka to jesli nam wyjdzie kąt jakis to od pi odejmujemy ten kat i dopiero nam wyjdzie wlasciwa wartosc? jak jest dla 3 i 4 cwiartki ? pomocy. ( czy sinus jest +czy- i w jakich cwiartkach to wiem;)
Ostatnio zmieniony 27 lis 2010, o 22:25 przez Crizz, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nieczytelny zapis - brak LaTeX-a. Proszę zapoznać się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm .
Awatar użytkownika
Quaerens
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2489
Rejestracja: 5 wrz 2007, o 13:36
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 439 razy
Pomógł: 181 razy

argument liczby zespolonej, potegowanie

Post autor: Quaerens »

Napisz przykład. Czasem łatwiej jest rozwiązać równanie:

\(\displaystyle{ \sqrt{x+yi}=x+yi}\)

Napisz przykład, a pomogę. No i co masz z nim zrobić.
konka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 26 lis 2010, o 23:23
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: kraków

argument liczby zespolonej, potegowanie

Post autor: konka »

chodzi mi o nastepujace rzeczy nietstey nie mam przykladu bo to wczoraj znaleziony w necie.
ale jesli szukamy argmentu i nam wychodzi np. wartosci dla kąta \(\displaystyle{ 60^\circ}\) to mamy \(\displaystyle{ \frac{\pi}{3}}\)
i 1 cwiartka to kąt ma wartość \(\displaystyle{ \frac{\pi}{3}}\)
jesli 2 cwiartka to kąt ma wartość \(\displaystyle{ \pi-\frac{\pi}{3}}\)
a jesli 3 i 4 cwiartka?

i co zrobić jesli sin i cos wyjdzie mi inne niz te dla \(\displaystyle{ 30^\circ, 45^\circ, 60^\circ}\) i \(\displaystyle{ 90^\circ}\)... np tak jak tu \(\displaystyle{ \frac{3}{5}}\) czy \(\displaystyle{ \frac{4}{5}}\)
oraz w przykladzie pierwiastka 3 stopnia z \(\displaystyle{ 8i}\) wyszedl mi \(\displaystyle{ cos x = 0}\), a \(\displaystyle{ sin x= 1}\) i to jest dla \(\displaystyle{ \frac{\pi}{2}, \frac{5\pi}{2}, \frac{9\pi}{2}}\) itd i jak to rozwiazac wieć

oraz równanie:
\(\displaystyle{ z + \overline{z} + i (z - \overline{z}) = 5+3i\\
\overline{z}+ z = 2+i}\)
Ostatnio zmieniony 27 lis 2010, o 22:28 przez Crizz, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nieczytelny zapis - brak LaTeX-a. Proszę zapoznać się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm .
Awatar użytkownika
Quaerens
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2489
Rejestracja: 5 wrz 2007, o 13:36
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 439 razy
Pomógł: 181 razy

argument liczby zespolonej, potegowanie

Post autor: Quaerens »

Co do ostatniego:

\(\displaystyle{ x+yi+x-yi+i(x+yi-(x-yi))=5+3i}\)

Po wymnożeniu, skróceniu porównujesz części rzeczywiste oraz urojone, co będzie pewne skutkowało rozwiązaniem układu równań

Drugie analogicznie.

Co zrobić jeśli kąt wyjdzie inny niż 30,45 czy 60 stopni? Wszystko zależy od postaci liczby zespolonej. Zakładam, że to typ \(\displaystyle{ \sqrt{x+/-yi}}\)? Wtedy rozwiąż równanie \(\displaystyle{ \sqrt{x+/-yi}=x+/-yi}\)

Twój przykładzik:

\(\displaystyle{ \sqrt[3]{8i} \\ |z|=\sqrt{64} \Rightarrow |z|= 8 \\ argcos=\frac{0}{8} \\ argsin =\frac{8}{8} \\ argcos=0 \\ argsin=1 \\ arg=\frac{\pi}{2}}\)

Teraz do postaci trygonometrycznej i oblicz pierwiastki.
konka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 26 lis 2010, o 23:23
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: kraków

argument liczby zespolonej, potegowanie

Post autor: konka »

dzięki wielkie za odpisanie:D:D:D:D:D ale jeszcze z tymi kątami nie rozumiem co mam zrobić jak wyjdą inne niż standardowe;/

-- 28 lis 2010, o 22:21 --

o to chodzi, że mam np znaleźć argument danej liczby, a nie pierwiastek

-- 28 lis 2010, o 22:41 --

mam liczbę \(\displaystyle{ z= -1+i , cos= -\frac{1}{\sqrt{2}}, sin =\frac{1}{\sqrt{2}}}\) lub \(\displaystyle{ z=\sqrt{2} - \sqrt{2}i}\) , cos i sin sa zamienne z pierwsza liczba. jak znaleźć wtedy kąt czyli argument skoro nie mam tych wartości znanych?
Ostatnio zmieniony 28 lis 2010, o 23:09 przez Crizz, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nieczytelny zapis - brak LaTeX-a. Proszę zapoznać się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm . Proszę zacząć stosować sie do zaleceń moderatorów. Ort.
Awatar użytkownika
Quaerens
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2489
Rejestracja: 5 wrz 2007, o 13:36
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 439 razy
Pomógł: 181 razy

argument liczby zespolonej, potegowanie

Post autor: Quaerens »

cos i sin są znane. Usuń niewymierność, a następnie skorzystaj z wykresów sinusa i cosinusa. Niestety lecę na zajęcia.

Pozdrawiam!
ODPOWIEDZ