rozwiązać równanie

Definicja. Postać wykładnicza i trygonometryczna. Zagadnienia związane z ciałem liczb zespolonych.
anetkap90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 28 sty 2010, o 21:48
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: łódź

rozwiązać równanie

Post autor: anetkap90 »

Witam,
mam pierwsze kolokwium z algebry i nie moge sobie poradzić z liczbami zespolonymi, mógłby mi ktoś pomóc z tym równaniem

\(\displaystyle{ (z^{3}+i)(z ^{2} -3z+3+i)=0}\)
Ostatnio zmieniony 6 lis 2010, o 17:59 przez Lbubsazob, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nieczytelny zapis - brak LaTeX-a. Proszę zapoznać się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm . Następnym razem taki temat wyląduje w koszu.
piootrekk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 39
Rejestracja: 4 paź 2009, o 13:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łomża
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 3 razy

rozwiązać równanie

Post autor: piootrekk »

A czego dokładnie nie wiesz?

Takie równanie rozpisujesz na dwa przypadki, albo pierwszy nawias równy jest zero, albo drugi, jak każde inne równanie.


\(\displaystyle{ z^{3}=-i \vee z^{2} -3z +3+i=0}\)

W kompedium na stronie, i wielu innych tematach jest napisane i omówione jak liczyć pierwiastki z liczb zespolonych, a równanie kwadratowe rozwiazujesz jak każde inne tylko w dziedzinie liczb zespolonych.
silvaran
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1300
Rejestracja: 6 sty 2009, o 20:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Skierniewice/Warszawa
Podziękował: 60 razy
Pomógł: 123 razy

rozwiązać równanie

Post autor: silvaran »

Aby zachodziła równość jeden lub drugi nawias musi być równy 0, a przecież 0 w postaci zespolonej to \(\displaystyle{ 0+0\cdot i}\). Dwie liczby zespolone są równe, jeśli równe są ich części rzeczywiste i urojone.
Chyba starczy, kombinuj
anetkap90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 28 sty 2010, o 21:48
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: łódź

rozwiązać równanie

Post autor: anetkap90 »

z pierwszego nawiasu musze obliczyć \(\displaystyle{ \sqrt[3]{-i}}\) . mam skorzystać ze wzoru i=x+yi a pozniej ze wzoru na pierwiastek stopnia n z tej liczby-to chodzi o ten wzor z sin i cos?

a z drugiego nawiasu wychodzi mi \(\displaystyle{ z_{1} = \frac{3- \sqrt{-3+i} }{2}}\) oraz \(\displaystyle{ z _{2} = \frac{3+ \sqrt{-3+i} }{2}}\) no i na tym etapie się zatrzymuje
piootrekk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 39
Rejestracja: 4 paź 2009, o 13:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łomża
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 3 razy

rozwiązać równanie

Post autor: piootrekk »

\(\displaystyle{ \sqrt[3]{-i}}\)

Pierwiastek z tego liczysz tak:
\(\displaystyle{ z=-i \ \Rightarrow \ x=0 \ \ y=-1 \\ |z|=1 \wedge \varphi= \frac{3\pi}{2}}\)

\(\displaystyle{ \varphi}\) to kąt między osią Rez a modułem.

i z wzoru:\(\displaystyle{ w_{k}=\sqrt[n]{|z|}(cos{ \frac{\varphi+2k\pi}{n}}+i sin{ \frac{\varphi+2k\pi}{n}})}\)

A z drugiego nawiasu prawie policzyłaś tylko zapomniałaś policzyć pierwiastek z delty.
https://matematyka.pl/23611.htm
Tutaj masz metodę algebraiczną liczenia pierwiastków kwadratowych z liczb zespolonych
ODPOWIEDZ