Podać geometryczną interpretację modułów liczb zespolonych.

Definicja. Postać wykładnicza i trygonometryczna. Zagadnienia związane z ciałem liczb zespolonych.
Gord_on
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 16 paź 2010, o 19:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: PL

Podać geometryczną interpretację modułów liczb zespolonych.

Post autor: Gord_on »

Panie i Panowie mam drobny problem i liczę na Waszą pomoc. Studia się zaczęły,zaczęły się i liczby zespolone,a w raz z nimi problemy.Zadanie jest z drugich ćwiczeń więc podejrzewam,że nie jest takie trudne wcale.Ale do rzeczy.

Podać geometryczną interpretację modułu różnicy liczb zespolonych.Narysować zbiory punktów na płaszczyźnie zespolonej spełniających równania:


a)\(\displaystyle{ \left| \left( z+i\right) \right| \cdot \left| \left( z^{2}+1 \right) ^{-1} \right| \le 1}\)

b)\(\displaystyle{ \left| \left( z+i\right) \right| + \left| z-i\right| =2}\)


Wiem,że jeśli chodzi o okrąg powinno się to przekształcić do postaci |Z-Zo|=R a dla prostej |Z-Z1|=|Z-Z2| ,ale nie bardzo mam pojęcie jak do tego dojść...Bardzo proszę o pomoc


W przykładzie a) udało mi się dojść do postaci \(\displaystyle{ \left| \frac{1}{z-i} \right| \le 1}\)

Ale co dalej z tym?


A w punkcie b) podniosłem strony do kwadratu,po redukowałem i wyszło mi \(\displaystyle{ z= \sqrt{2}}\) Czyli jak rozumiem rozwiązaniem jest okrąg o promieniu \(\displaystyle{ \sqrt{2}}\) i środku w punkcie (0,0)
Awatar użytkownika
meninio
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1876
Rejestracja: 3 maja 2008, o 11:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 467 razy

Podać geometryczną interpretację modułów liczb zespolonych.

Post autor: meninio »

ad.a)
1. Podstaw \(\displaystyle{ z=x+iy}\).
2. Pozbądź się ułamka mnożąc licznik i mianownik przez sprzężenie mianownika.
3. Oblicz moduł.
4. Przenieś 1 na lewą stroną i dostaniesz równanie "jakiejś" krzywej.
Gord_on
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 16 paź 2010, o 19:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: PL

Podać geometryczną interpretację modułów liczb zespolonych.

Post autor: Gord_on »

\(\displaystyle{ \left| \frac{1}{z-i} \right|=\left| \frac{1}{x+(y-1)i} \right|=\left| \frac{x-(y-1)i}{ x^{2}- (y-1)^{2} } \right|}\)

Do tąd wiem jak zrobić,ale ten moduł jak policzyć? Wiem,że mamy wzór,że moduł z jest równy pierwiastkowi z sumy kwadratów x i y(dla z=x+iy). Ale nie bardzo wiem jak to potem rozpisać i policzyć
Awatar użytkownika
meninio
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1876
Rejestracja: 3 maja 2008, o 11:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 467 razy

Podać geometryczną interpretację modułów liczb zespolonych.

Post autor: meninio »

Zapisz tą liczbę pod modułem w postaci \(\displaystyle{ z=a+bi}\) i po prostu policz moduł.
Gord_on
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 16 paź 2010, o 19:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: PL

Podać geometryczną interpretację modułów liczb zespolonych.

Post autor: Gord_on »

Wychodzą mi takie kosmiczne liczby,że przepisanie ich tutaj za pomocą LaTeX'a zajęłoby kupę czasu. Zapewne robię coś źle bo to co mi wychodzi nie wygląda,że może prowadzić do jakiegoś wyniku. Może byłbyś tak miły(lub ktoś inny) i rozpisał mi w jaki sposób to zrobić?
Mi wychodzi coś takiego(raczej nie wróży to nic dobrego):
\(\displaystyle{ 3x ^{2} +2y-5 y^{2} \le x^{4} -2 x^{2} y^{2} +4 x^{2}y + y^{4} -4 y^{3}}\)


edit: Da radę coś z tym zrobić? Potrzebuję tego na jutro rano,także zależy mi na czasie.Pomoże ktoś?
lucas7
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 76
Rejestracja: 8 maja 2011, o 15:38
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 13 razy

Podać geometryczną interpretację modułów liczb zespolonych.

Post autor: lucas7 »

Mam problem z tym zadaniem. Wie ktoś jak to zrobić? Na samym początku, przenosząc mianownik na drugą stronę, obliczam moduł i wychodzi 4 potęga jak wyżej.
ODPOWIEDZ