Wzór de Moivre'a na sumę

Definicja. Postać wykładnicza i trygonometryczna. Zagadnienia związane z ciałem liczb zespolonych.
Awatar użytkownika
kluczyk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 441
Rejestracja: 20 paź 2006, o 22:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Małopolska
Podziękował: 77 razy
Pomógł: 12 razy

Wzór de Moivre'a na sumę

Post autor: kluczyk »

Korzytając ze wzoru de Moivre'a wykazać, że:
\(\displaystyle{ sinx+sin2x+...+sinnx= \frac{sin \frac{(n+1)x}{2} \cdot sin \frac{n \cdot x}{2} }{sin \frac{x}{2} }}\)
Fingon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 222
Rejestracja: 24 sie 2009, o 02:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice
Pomógł: 32 razy

Wzór de Moivre'a na sumę

Post autor: Fingon »

Ja zacząłem od tego, że wziąłem sobie \(\displaystyle{ z}\), takie, że \(\displaystyle{ |z| = 1}\), a następnie zsumowałem \(\displaystyle{ z + z^2 + ... + z^n = z \frac{z^n -1}{z-1}}\). Niestety utknąłem na przekształceniach tożsamości trygonometrycznych. Może Tobie pójdzie lepiej.
Awatar użytkownika
Yaco_89
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 992
Rejestracja: 1 kwie 2008, o 00:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Tychy/Kraków
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 204 razy

Wzór de Moivre'a na sumę

Post autor: Yaco_89 »

Fingon kombinujesz w dobrym kierunku, tylko w przytoczonym przez Ciebie wyrażeniu na sumę postępu geometrycznego wystarczy przyrównać same części urojone (bo to one nas interesują). No a potem chyba faktycznie trzeba troszkę się pobawić elementarną trygonometrią, ale pamiętam że jak byłem na I-szym roku udało mi się takie zadanie doprowadzić do końca (a ciężko o większą nogę z rachunków niż ja)
Crizz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4094
Rejestracja: 10 lut 2008, o 15:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 805 razy

Wzór de Moivre'a na sumę

Post autor: Crizz »

Można to zrobić mniej więcej tak: 190279.htm (może być błąd przy indeksach, bo jak widać - w wyniku powinno się wstawić wszędzie \(\displaystyle{ n+1}\) za \(\displaystyle{ n}\), żeby dostać to, co tutaj - ale chodzi o same przekształcenia trygonometryczne).
ODPOWIEDZ