Wyznaczenie części urojonej oraz rzeczywistej

Definicja. Postać wykładnicza i trygonometryczna. Zagadnienia związane z ciałem liczb zespolonych.
bejronix
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 17 lis 2009, o 23:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 2 razy

Wyznaczenie części urojonej oraz rzeczywistej

Post autor: bejronix »

Witam,

Z równania, które znajduje się poniżej muszę wyznaczyć część urojoną oraz część rzeczywistą. Za cholerę nie mogę dojść do wyniku
, za każdym razem wychodzi mi co innego i nawet nie dochodzę do końca moich rozważań Mógłby mi ktoś pomóc? Byłbym bardzo wdzięczny.

\(\displaystyle{ Z = \frac{1}
{
\frac{1}{-i \cdot X} +
\frac{1}
{
R_{1} +i \cdot X_{1} + \frac{1}{
\frac{1}{R_{w} +i \cdot X_{w}} +
\frac{1}{R_{wp}}


}

}


}}\)


Poprzedni mój temat został usunięty, ponieważ wzór nie był napisany w LaTeX.

Pozdrawiam
sushi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3424
Rejestracja: 30 sie 2006, o 14:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Szczecin
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 476 razy

Wyznaczenie części urojonej oraz rzeczywistej

Post autor: sushi »

nie podales co oznaczaja symbole

\(\displaystyle{ R_1}\), \(\displaystyle{ X_1}\), \(\displaystyle{ R_w}\), \(\displaystyle{ X_w}\), \(\displaystyle{ R_{wp}}\)
Awatar użytkownika
M Ciesielski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2524
Rejestracja: 21 gru 2005, o 15:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bytom
Podziękował: 44 razy
Pomógł: 302 razy

Wyznaczenie części urojonej oraz rzeczywistej

Post autor: M Ciesielski »

To raczej nie ma znaczenia, jakieś stałe pewnie. Sprowadzaj po kolei do wspólnego mianownika od dołu w tym ułamku i tak do końca. Najlepiej pokaż jak to liczysz, będzie łatwiej znaleźć błąd. Wątpię, ze komuś się zachce to liczyć za Ciebie.
sushi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3424
Rejestracja: 30 sie 2006, o 14:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Szczecin
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 476 razy

Wyznaczenie części urojonej oraz rzeczywistej

Post autor: sushi »

wystarczy, ze te liczby beda zespolone i wtedy wynik bedzie inny
Awatar użytkownika
M Ciesielski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2524
Rejestracja: 21 gru 2005, o 15:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bytom
Podziękował: 44 razy
Pomógł: 302 razy

Wyznaczenie części urojonej oraz rzeczywistej

Post autor: M Ciesielski »

Moim zdaniem, wtedy przy poleceniu "wyznacz część urojoną i rzeczywistą" te liczby zespolone byłby zapisane w postaci \(\displaystyle{ a+bi}\). Przecież nikt nie będzie się domyślał o co autorowi zadania chodziło.
bejronix
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 17 lis 2009, o 23:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 2 razy

Wyznaczenie części urojonej oraz rzeczywistej

Post autor: bejronix »

Jest to zadanie na elektrotechnikę. Co oznaczają te stałe to faktycznie bez znaczenia, to jest czysta matematyka, z którą sobie dać rady nie mogę (tak jak pisałeś - sprowadzam po kolei do wspólnego mianownika). Spróbuję zaraz rozpisać na kartce to zadanie po raz n-ty i może ktoś wskaże mi gdzie popełniam błąd. Mogę wrzucić później zdjęcie obliczeń? Ciężko byłoby przepisywać całą kartkę do LaTeX.

Ogólnie dzięki, że ktoś się tym tematem zainteresował, na elektrodzie jedyne co potrafili ludzie to mnie zbesztać...

PS. Liczby R1 czy inne, które wymienił sushi są liczbami rzeczywistymi.-- 7 cze 2010, o 15:23 --Postanowiłem jednak przepisać wszystko do LaTeX.

\(\displaystyle{ Z = \frac{1}
{
\frac{1}{-i \cdot X} +
\frac{1}
{
R_{1}+i \cdot X_{1} +
\frac{R_{wp}(R_{w}+i \cdot X_{w})}
{R_{wp}+R_{w}+i \cdot X_{w}}

}
}}\)

\(\displaystyle{ Z = \frac{1}
{
\frac{1}{-i \cdot X} +
\frac{1}
{
\frac
{
R_{1}(R_{wp}+R_{w}+i \cdot X_{w})+i \cdot X_{1}(R_{wp}+R_{w}+i \cdot X_{w})+ R_{wp}(R_{w}+i \cdot X_{w})
}
{
R_{wp}+R_{w}+i \cdot X_{w}
}
}
}}\)




\(\displaystyle{ Z = \frac{1}
{
\frac{1}{-i \cdot X} +
\frac{R_{wp}+R_{w}+i \cdot X_{w}}
{
R_{1}(R_{wp}+R_{w}+i \cdot X_{w})+i \cdot X_{1}(R_{wp}+R_{w}+i \cdot X_{w})+ R_{wp}(R_{w}+i \cdot X_{w})
}
}}\)



\(\displaystyle{ Z = \frac{1}
{
\frac
{
(R_{1}+i \cdot X_{1})(R_{wp}+R_{w}+i \cdot X_{w}) + R_{wp}(R_{w}+i \cdot X_{w}) - i \cdot X(R_{wp}+R_{w}+ i \cdot X_{w})
}
{
(-i \cdot X) \cdot ((R_{1}+i \cdot X_{1})(R_{wp}+R_{w}+i \cdot X_{w})+R_{wp}(R_{w}+i \cdot X_{w}))
}
}}\)


\(\displaystyle{ Z = \frac{(-i \cdot X) \cdot ((R_{1}+i \cdot X_{1})(R_{wp}+R_{w}+i \cdot X_{w})+R_{wp}(R_{w}+i \cdot X_{w}))
}
{
(R_{1}+i \cdot X_{1})(R_{wp}+R_{w}+i \cdot X_{w})+R_{wp}(R_{w} + i \cdot X_{w}) - i \cdot X(R_{wp} + R_{w} + i \cdot X_{w})
}}\)


Może mi ktoś powiedzieć czy idę dobrą drogą? Jeśli nie to gdzie popełniłem jakiś błąd. Jakieś wskazówki?
ODPOWIEDZ