Równanie kwadratowe

Definicja. Postać wykładnicza i trygonometryczna. Zagadnienia związane z ciałem liczb zespolonych.
trapezoid
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 24 kwie 2007, o 18:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 1 raz

Równanie kwadratowe

Post autor: trapezoid »

Witam !

Mam problem z obliczeniem pierwiastka z delty w następującym równaniu kwadratowym:
\(\displaystyle{ z^{2}+z+(-1+3i)=0}\)

Znalazłem taki sposób na obliczenie tego pierwiastka:
\(\displaystyle{ \sqrt{\Delta}=(\sqrt{\frac{5+13}{2}}+i(-1)\sqrt{\frac{-5+13}{2}})=3-2i}\)
Czy ktoś potrafi wytłumaczyć skąd takie rozwiązanie się wzięło i jaki wzór tu został zastosowany?

Ja próbowałem to rozwiązać poprzez układ równań z \(\displaystyle{ (x+yi)^{2}=5-12i}\), ale nie wiem na jakiej podstawie mam odrzucać rozwiązania, które z tego układu otrzymuję. Rozwiązaniem tego układu są, o ile się nie mylę, 4 pary liczb. Którą parę mam wybrać?

Z góry dziękuję za pomoc
Awatar użytkownika
Szemek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4819
Rejestracja: 10 paź 2006, o 23:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 43 razy
Pomógł: 1407 razy

Równanie kwadratowe

Post autor: Szemek »

trapezoid pisze:Ja próbowałem to rozwiązać poprzez układ równań z \(\displaystyle{ (x+yi)^{2}=5-12i}\), ale nie wiem na jakiej podstawie mam odrzucać rozwiązania, które z tego układu otrzymuję. Rozwiązaniem tego układu są, o ile się nie mylę, 4 pary liczb. Którą parę mam wybrać?
A przyjrzałeś się, co się dzieje jak te wszystkie cztery pary wstawisz odpowiednio do \(\displaystyle{ x+yi}\)
trapezoid
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 24 kwie 2007, o 18:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 1 raz

Równanie kwadratowe

Post autor: trapezoid »

Ok, dzięki Szemek Już widzę o co chodzi.
Wyszło, że \(\displaystyle{ \sqrt{\Delta}=-3+2i}\) lub \(\displaystyle{ \sqrt{\Delta}=3-2i}\). Oba rozwiązania są poprawne.

A wiesz może skąd wziął się ten drugi wzór na pierwiastek z delty, który podałem? Tam wyliczenie tego pierwiastka zajmuje jedną linijkę, a poprzez układ równań trochę więcej
ODPOWIEDZ