Macierz, równania.

Definicja. Postać wykładnicza i trygonometryczna. Zagadnienia związane z ciałem liczb zespolonych.
bluerek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 9 paź 2007, o 18:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gliwice
Podziękował: 2 razy

Macierz, równania.

Post autor: bluerek »

Witam. Nie mogę sobie poradzić z tymi oto zadaniami:

1. Wyznaczyć wszystkie rozwiązania równania \(\displaystyle{ z^{6} =-1}\) w ciele liczb zespolonych.

2. Wyznaczyć wszystkie wartości parametru \(\displaystyle{ a \in \mathbb{C}}\), tak aby spełnione było równianie: \(\displaystyle{ \left[\begin{array}{cccc}1&1&2&1\\-1&1&1&0\\1&2&-1&1\\1&a&1&-1\end{array}\right]=0}\)

Prosiłbym o szczegółowe wyjaśnienie krok po kroku zadania pierwszego oraz pomoc w zadaniu 2 gdyż po obliczeniu wyznacznika macierzy \(\displaystyle{ a= -\frac{14}{3}}\) nie wiem co zrobić dalej.
BettyBoo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5356
Rejestracja: 10 kwie 2009, o 10:22
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gliwice
Pomógł: 1381 razy

Macierz, równania.

Post autor: BettyBoo »

1) \(\displaystyle{ z=\sqrt[6]{-1}}\) i podstawiasz do wzoru na pierwiastki.

2) Po obliczeniu wyznacznika i przyrównaniu go do zera masz \(\displaystyle{ a= -\frac{14}{3}}\). Nic już nie robisz, to koniec zadania.

Pozdrawiam.
bluerek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 9 paź 2007, o 18:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gliwice
Podziękował: 2 razy

Macierz, równania.

Post autor: bluerek »

W tym pierwszym zadaniu nie potrafię sobie tego wszystkiego pozamieniać i policzyć tych pierwiastków ;/ Jesteś w stanie mi to rozwiązać? tzn. pierwszy pierwiastek krok po kroku bym prosił...
BettyBoo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5356
Rejestracja: 10 kwie 2009, o 10:22
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gliwice
Pomógł: 1381 razy

Macierz, równania.

Post autor: BettyBoo »

Wzór na pierwiastki znasz? No to trzeba z niego skorzystać. Moduł liczby -1 to 1, argument to np \(\displaystyle{ \pi}\) (widać jak się zaznaczy -1 na płaszczyźnie zespolonej). Podstawiasz to do wzoru na pierwiastki i gotowe - czego nie zrozumiałeś?

Pozdrawiam.
bluerek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 9 paź 2007, o 18:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gliwice
Podziękował: 2 razy

Macierz, równania.

Post autor: bluerek »

O kurczaczek! Dobra;) wiem już:) pomyliłem się w module;/ dzięki wielkie;)

Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ