moduł z liczby zespolonej

Definicja. Postać wykładnicza i trygonometryczna. Zagadnienia związane z ciałem liczb zespolonych.
bianka7
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 17 lis 2009, o 10:32
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 2 razy

moduł z liczby zespolonej

Post autor: bianka7 »

Mamy obliczyć moduł z liczby zespolonej \(\displaystyle{ \sqrt[3]{-5i}}\)
Dokładniej chodzi mi o to co z robić z pierwiastkiem trzeciego stopnia kiedy wezmiemy go do kwadratu.
Proszę o pomoc
miodzio1988

moduł z liczby zespolonej

Post autor: miodzio1988 »

A po co chcesz go brac do kwadratu? Pamietaj, że ten pierwiastek generuje Ci trzy rozne liczby zespolone. Na szczescie mają one taki sam moduł, ktory liczysz za pomocą tego podstawowego wzoru na modul +odpowiedni stopien pierwiastka.
bianka7
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 17 lis 2009, o 10:32
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 2 razy

moduł z liczby zespolonej

Post autor: bianka7 »

chodzi mi o to, żeby rozwiązać coś takiego bo chyba się nie zrozumieliśmy (\(\displaystyle{ \sqrt[3]{-5}}\)) i to do kwadratu
miodzio1988

moduł z liczby zespolonej

Post autor: miodzio1988 »

To moduł jakiej liczby zespolonej chcesz policzyc? Bo ja juz sam nie wiem.
Awatar użytkownika
Mariusz M
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6908
Rejestracja: 25 wrz 2007, o 01:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 53°02'N 18°35'E
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 1246 razy

moduł z liczby zespolonej

Post autor: Mariusz M »

Sam moduł tych liczb to jest równy

\(\displaystyle{ 5^{ \frac{1}{3} }}\)

a te trzy liczby zespolone to

\(\displaystyle{ 5^{ \frac{1}{3} } \left(\cos{ \frac{ \frac{\pi}{2} +2k\pi}{3} }+i\sin{ \frac{ \frac{\pi}{2} +2k\pi}{3} } \right)}\)

\(\displaystyle{ 5^{ \frac{1}{3} } \left(\cos{ \frac{\pi+4k\pi}{6} }+i\sin{ \frac{\pi+4k\pi}{6} } \right)}\)

\(\displaystyle{ k \in \mathbb{Z}_{3}}\)

Ogólnie to moduł można policzyć z twierdzenia Pitagorasa
Ostatnio zmieniony 4 gru 2009, o 15:47 przez Mariusz M, łącznie zmieniany 3 razy.
miodzio1988

moduł z liczby zespolonej

Post autor: miodzio1988 »

mariuszm pisze:Sam moduł tych liczb to jest równy

\(\displaystyle{ 5^{ \frac{1}{3} }}\)

a te trzy liczby zespolone to

\(\displaystyle{ 5^{ \frac{1}{3} } \left(\cos{ \frac{ \frac{\pi}{2} +2k\pi}{3} }+i\sin{ \frac{ \frac{\pi}{2} +2k\pi}{3} } \right)}\)

\(\displaystyle{ 5^{ \frac{1}{3} } \left(\cos{ \frac{\pi+4k\pi}{6} }+i\sin{ \frac{\pi+4k\pi}{6} } \right)}\)
Swietnie wyglądają te 3 liczby zespolone.
bianka7
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 17 lis 2009, o 10:32
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 2 razy

moduł z liczby zespolonej

Post autor: bianka7 »

tej, której podałam bo wzór na moduł wygląda tak |z|= \(\displaystyle{ x^{2}}\) + \(\displaystyle{ y^{2}}\) i to pod pierwiastkiem więc dla tej liczby to będzie |z|= (\(\displaystyle{ \sqrt[3]{-5}}\)) do kwadratu i wszytsko pod pierwiastkiem ( sorry za takie pisanie ale nie wiem jak to komendami zapisac) dlatego że liczby x nie mamy wiec 0 do kwadratu nie podnosimy, zostaje więc wyraz yi do kwadratu.
Nie można tego takim sposobem zrobić? bo mi nie chodzi o pierwiastkowanie a o wyciagniecie modułu
ODPOWIEDZ