agrument liczby zespolonej

Definicja. Postać wykładnicza i trygonometryczna. Zagadnienia związane z ciałem liczb zespolonych.
mat1989
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3393
Rejestracja: 29 sty 2006, o 14:15
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 466 razy
Pomógł: 197 razy

agrument liczby zespolonej

Post autor: mat1989 »

\(\displaystyle{ arg(z-1+i)<\frac{\pi}{3}}\)
jak narysować taki zbiór?
Crizz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4094
Rejestracja: 10 lut 2008, o 15:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 805 razy

agrument liczby zespolonej

Post autor: Crizz »

\(\displaystyle{ arg(z)<\frac{\pi}{3}}\) odczytujesz: "argument liczby z jest mniejszy od \(\displaystyle{ \frac{\pi}{3}}\)". Zbiór takich liczb to kąt (bez jednego brzegu) o mierze \(\displaystyle{ \frac{\pi}{3}}\) w układzie współrzędnych (po prostu tak jak się zaznacza kąt w układzei wspołrzędnych - jedno ramie ma na osi Ox, wierzchołek w punkcie \(\displaystyle{ (0,0)}\) i orientacja przeciwnie do ruchu wskazówek zegara)

\(\displaystyle{ arg(z-1+i)<\frac{\pi}{3}}\) odczytujesz: "argument liczby o mniejszej o jeden cześci rzeczywistej i większej o jeden części urojonej niż z jest mniejszy od \(\displaystyle{ \frac{\pi}{3}}\)". Jasne jest, że kąt opisany powyżej musisz po prostu przesunąć o wektor \(\displaystyle{ [1,-1]}\).
mat1989
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3393
Rejestracja: 29 sty 2006, o 14:15
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 466 razy
Pomógł: 197 razy

agrument liczby zespolonej

Post autor: mat1989 »

no widzisz, rozumiem to tylko w tym problem, że wierzchołek tego kąta mam zaznaczony w punkcie 1,1 a mi tez się wydawało, że powinien być w punkcie 1,-1 więc jest chyba błąd.
Crizz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4094
Rejestracja: 10 lut 2008, o 15:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 805 razy

agrument liczby zespolonej

Post autor: Crizz »

Raczej na pewno jest błąd w odpowiedziach.
ODPOWIEDZ