Równanie w zbiorze liczb zespolonych

Definicja. Postać wykładnicza i trygonometryczna. Zagadnienia związane z ciałem liczb zespolonych.
klapson
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 49
Rejestracja: 30 gru 2007, o 21:09
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Brzesko/Kraków
Podziękował: 23 razy

Równanie w zbiorze liczb zespolonych

Post autor: klapson »

Witam,
nie wiem jak rozwiązać to zadanie:

\(\displaystyle{ (\overline{z}^{3}-(1+i)z^{2})(z^{4}+1)=0}\)

\(\displaystyle{ \overline{z}^{3}-(1+i)z^{2}=0 \vee z^{4}=-1}\)

\(\displaystyle{ \overline{z}^{3} = (1+i)z^{2} \vee z^{4}=-1}\)

No cóż, nie zrobiłem nic twórczego. Drugie równanie rozwiązujemy chyba poprzez pierwiastokwanie, racja? A pierwsze jak?
pogrzex
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 55
Rejestracja: 4 lut 2009, o 12:32
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 1 raz

Równanie w zbiorze liczb zespolonych

Post autor: pogrzex »

Drugie równanie to chyba będzie \(\displaystyle{ z_{1} = i, z_{2} = -i}\) i obydwa są to pierwiastki podwójne, ale wiesz ja cienki jestem więc nie bierz tego do siebie niech się ktoś mądrzejszy wypowie

Natomiast pierwsze to chyba po prostu "dwie liczby zespolone są równe zero kiedy Realis jest równy zero oraz Imaginaris jest równy zero" więc wszędzie gdzie masz "z" wstaw "x + iy" i popodnoś do tych potęg, poupraszczaj co się da, potem wyłącz "i" przed nawias i przyrównaj oddzielnie Realis do zera oraz Im. do zera. (Imaginaris to wszystko co stoi przy "i" dlatego najlepiej wyłączyć i przed nawias dla ułatwień.
Awatar użytkownika
Maciej87
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 377
Rejestracja: 26 sty 2009, o 09:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 46 razy

Równanie w zbiorze liczb zespolonych

Post autor: Maciej87 »

Do pierwszego postać biegunowa \(\displaystyle{ z = re^{it} \quad {\it conjugate} \left( z \right) = re^{-it}, 1+i=\sqrt{2}e^{\frac{\pi}{4} i }}\).
Dostajemy następujące równanie na kąt \(\displaystyle{ t}\) i promień \(\displaystyle{ r}\).
\(\displaystyle{ -3t = 2t + \frac{\pi}{4} + 2k\pi}\) oraz \(\displaystyle{ r^3 = \sqrt{2} r^2}\)
ODPOWIEDZ