doskonale zespolona

Definicja. Postać wykładnicza i trygonometryczna. Zagadnienia związane z ciałem liczb zespolonych.
ramanujan

doskonale zespolona

Post autor: ramanujan »

Zastanawiam się czy ktoś zna sposób wyznaczania liczb doskonałych zespolonych. Czy istnieje jakakolwiek metoda? Zdać się wyłącznie na intuicję?
Awatar użytkownika
g
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1552
Rejestracja: 21 sie 2004, o 16:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 59 razy

doskonale zespolona

Post autor: g »

wzor na \(\displaystyle{ \sigma(n)}\) jest ten sam niezaleznie od tego, czy jestes w \(\displaystyle{ \mathbb{Z}}\) czy \(\displaystyle{ \mathbb{Z}}\). ja osobiscie sprobowalbym sie przyjrzec \(\displaystyle{ 1+i}\) i jej potegom, chociaz nie wiem do czego to doprowadzi.
ramanujan

doskonale zespolona

Post autor: ramanujan »

Czuję, że nie wielu zależności. Ciekawe jakie właściwości mają ciała złożone wyłącznie z liczb zespolonych doskonałych.
Awatar użytkownika
g
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1552
Rejestracja: 21 sie 2004, o 16:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 59 razy

doskonale zespolona

Post autor: g »

my na pewno o tym samy mowimy?
ramanujan

doskonale zespolona

Post autor: ramanujan »

Nie bardzo rozumiem o co ci chodzi. Jak to o tym samym? O liczbach doskonale zespolonych. A co do ciał nie mają innych właściwości. Można zastanawiać się lub poszukać jakiejś funkcji modularnej, albo sam nie wiem. Mam pewne przeczucie co do liczb pierwszych. Jak wiadomo ze wzoru na liczby doskonałe 2^(p-1)(2^p -1), drugi czynnik jest zawsze liczbą pierwszą. Zastanawiam się jakie będą implikacje tego pośród ciał stworzonych z liczb doskonałych zespolonych.
Awatar użytkownika
g
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1552
Rejestracja: 21 sie 2004, o 16:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 59 razy

doskonale zespolona

Post autor: g »

jednak o tym samym.
\(\displaystyle{ 2^{p-1}(2^p-1)}\) przy \(\displaystyle{ 2^p-1}\) i \(\displaystyle{ p}\) pierwszych nie jest wzorem na wszystkie naturalne doskonale, tylko na wszystkie parzyste doskonale. no i skad pomysl ze one tworza jakies cialo, jak nawet wewnetrznosci mnozenia czy dodawania nie zachowuja?
ODPOWIEDZ