wielomian, pierwiastek wymierny

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
mateusz.ex
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 459
Rejestracja: 16 wrz 2008, o 20:50
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: gradowa
Podziękował: 357 razy

wielomian, pierwiastek wymierny

Post autor: mateusz.ex »

Dla jakich całkowitych wartości \(\displaystyle{ m}\), wielomian \(\displaystyle{ 9x^{3}-mx+1}\) ma pierwiastek wymierny?
Kamilekzmc
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 298
Rejestracja: 6 paź 2008, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zamość
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 73 razy

wielomian, pierwiastek wymierny

Post autor: Kamilekzmc »

nie wiem czy to jest najskuteczniejszy sposób ale korzystając z twierdzenia o wymiernych pierwiastkach wielomianu możemy wyznaczyć te m...
a więc dla q=9 i p=1 (q=a, p=c) musimy ułożyć wszystkie możliwości ułamków dzielników tych liczb.
dokładnie to tw wygląda tak: jeżeli wielomian \(\displaystyle{ w(x)=a_{n}x^{n}+a_{n-1}x^{n-1}...+a_{1}x+a_{0}}\) ma pierwiastek wymierny \(\displaystyle{ x_{0}= \frac{p}{q}}\) to \(\displaystyle{ p|a_{0}}\) i \(\displaystyle{ q|a_{n}}\)
w praktyce to wygląda tak: musisz znaleźć wysztkie dzielniki q i p. zrobić z nich ułamki i podstawiając do wielomianu z zadania przyrównać do zera!
mateusz.ex
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 459
Rejestracja: 16 wrz 2008, o 20:50
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: gradowa
Podziękował: 357 razy

wielomian, pierwiastek wymierny

Post autor: mateusz.ex »

dzielniki to \(\displaystyle{ +-1, +-\frac{1}{3},-+ \frac{1}{9}}\) i teraz mam podstawić te liczby za \(\displaystyle{ x}\) i wyliczyć m?
Kamilekzmc
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 298
Rejestracja: 6 paź 2008, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zamość
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 73 razy

wielomian, pierwiastek wymierny

Post autor: Kamilekzmc »

tak za każdym razem!
mateusz.ex
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 459
Rejestracja: 16 wrz 2008, o 20:50
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: gradowa
Podziękował: 357 razy

wielomian, pierwiastek wymierny

Post autor: mateusz.ex »

mam problem z 1/9, ponieważ wychodzi mi wynik, ale w odpowiedziach nie ma nawet 1/9?, jest tylko wynik dla -+1,-+1/3, który mi dobrze wyszedł.
ODPOWIEDZ