Jedna zmienna wielomianu.

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
Patrycjusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 28 wrz 2008, o 22:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 1 raz

Jedna zmienna wielomianu.

Post autor: Patrycjusz »

Witam mam kilka zadanek do rozwiązania nie było mnie w szkole i mam z nimi problem :X

Dla jakich wartości parametru a pierwiastki \(\displaystyle{ x_{1}}\), \(\displaystyle{ x_{2}}\), \(\displaystyle{ x_{3}}\) równania \(\displaystyle{ x^{3}}\)-\(\displaystyle{ 9x^{2}}\)+(a-5)x - 15 = 0 spełniają warunki: \(\displaystyle{ x _{2}}\) = \(\displaystyle{ x _{1}}\) + r i \(\displaystyle{ x _{3}}\) = \(\displaystyle{ x _{2}}\)+ r

Dla jakich wartości parametru m jeden z pierwiastków równania \(\displaystyle{ x^{3}}\)-\(\displaystyle{ (m + 3)9x^{2} - 4x = 0}\) jest średnia arytmetyczna pozostałych?

Dla jakich wartości parametru m równanie \(\displaystyle{ x^{3}}\)-\(\displaystyle{ 2(m + 1)9x^{2} + (2 x^{2} + 3m + 1)x = 0}\) ma trzy pierwiastki z których 2 są dodatnie ?

Dzieki za rozwiazanie.
Awatar użytkownika
ppolciaa17
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 381
Rejestracja: 15 lis 2008, o 10:40
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: NS/Kalisz/Wrocław
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 99 razy

Jedna zmienna wielomianu.

Post autor: ppolciaa17 »

w tym drugim nawiasie czasem przy dwójce nie powinno być m :>?

[ Dodano: 19 Listopada 2008, 21:13 ]
zad 3 ! :>?

[ Dodano: 19 Listopada 2008, 21:20 ]
jeśli tak to wystarczy wyłączyć x wyjdzie x=0 V funkcja kwadratowa =0 wystarczy rozwiązać ją z założeniami dla 2 pierwiastków dodatnich czyli delta > 0 , x1x2>0 i x1+x2>0
ODPOWIEDZ