Rozwiąż Nierowność wielomianową

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
andrzejbr
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 22 paź 2005, o 21:57
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń

Rozwiąż Nierowność wielomianową

Post autor: andrzejbr »

Mam problem z taką nierownoscia:
1.\(\displaystyle{ (x+2)^{3}}\)\(\displaystyle{ (x-1)^{5}}\)\(\displaystyle{ (x+3)^{14}}\)\(\displaystyle{ (x^{2}-6x+5)}\)
spajder
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 735
Rejestracja: 7 lis 2005, o 23:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 133 razy

Rozwiąż Nierowność wielomianową

Post autor: spajder »

\(\displaystyle{ x^2-6x+5=(x-1)(x-5)}\)

czyli możesz to zapisać jako :

\(\displaystyle{ (x+2)^3(x-1)^5(x+3)^{14}(x-1)(x-5) = (x+2)^3(x-1)^6(x+3)^{14}(x-5)}\)


i korzystasz z metody "wężyka". Jeśli nie znasz to przybliżę Ci ją :


1) Odczytujesz miejsca zerowe funkcji, zapisujesz od największego do najmniejszego i zapisujesz krotność tego rozwiązania. W tym wypadku :


\(\displaystyle{ x_1 = 5}\) - pierwiastek 1-krotny

\(\displaystyle{ x_2 = 1}\) - pierwiastek 6-krotny

\(\displaystyle{ x_3 = -2}\) - pierwiastek 14-krotny

\(\displaystyle{ x_4 = -3}\) - pierwiastek 3-krotny


krotność pierwiastków zwykle zapisuje się liczbami rzymskimi. Ja zapisałem arabskimi, aby ławiej było to zauważyć.


2. Sprawdzasz, jaki znak ma współczynnik przy najwyższej potędze x. Tutaj jest to liczba dodatnia.


3. Narysuj oś X i zaznacz na niej poszczególne pierwiastki.

4. Wykres zaczynasz rysować ZAWSZE od prawej strony. Jeśli współczynnik przy najwyższej potędze jest dodatni - zaczynasz rysować nad osią x. Jeśli ujemny - poniżej osi X.


5. Prowadzisz wężyka tak, by przechodził przez wszystkie miejsca zerowe. I tu najważniejsze : jeśli dany pierwiastek jest niepatrzystokrotny (1-krotny,3-krotny, 197-krotny) to wężyk przechodzi na drugą stronę osi X. Jeśli natomiast pierwiastek jest patrzystokrotny (2-krotny, 4-krotny, 100-krotny) to wężyk odbija się od osi X.


6. Odczytujesz odpowiednie wartości (w tym wypadku odczytujesz przedziały, dla których wykres leży poniżej osi X).

Rozwiązaniem będzie :


\(\displaystyle{ x (-3,-2) \cup (-2,-1) \cup (1,5)}\)
ODPOWIEDZ