Delta w wielomianie z parametrem

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
camel#
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 13 wrz 2008, o 20:59
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: kosmos

Delta w wielomianie z parametrem

Post autor: camel# »

Przy obliczaniu delty wyszło mi \(\displaystyle{ \sqrt{1}}\) , jak mam to podstawić do obliczania pierwiastków ? jako 1 ?

-----------------------------

Przy obliczaniu wielomianu z parametrem wyszło mi równanie -3m + 18 , można z niego obliczyć delte przyjmując, że b = 0 ? a jak nie to co mam zrobić z tym ?

Oto owy wielomian

\(\displaystyle{ W(x)= x^{3}+5 x^{2}+mx+3}\)
q(x)=x+3

Podstawiając W(-3) ma wyjść równanie, z którego mam obliczyć pozostałe pierwiastki, czyli takie, które po w stawieniu za m aby w(x) było podzielne przez q(x)
florek177
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3018
Rejestracja: 23 mar 2005, o 10:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdynia
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 322 razy

Delta w wielomianie z parametrem

Post autor: florek177 »

Deltę możesz liczyć, tylko po co ? Jest ona potrzebna w równaniach kwadratowych. Po podstawieniu x = -3 otrzymujesz równanie liniowe i je rozwiązujesz, otrzymując szukane m.
camel#
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 13 wrz 2008, o 20:59
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: kosmos

Delta w wielomianie z parametrem

Post autor: camel# »

Deltę możesz liczyć, tylko po co ? Jest ona potrzebna w równaniach kwadratowych. Po podstawieniu x = -3 otrzymujesz równanie liniowe i je rozwiązujesz, otrzymując szukane m.
no tak, wystarczy przenieść ;] nie zauważyłem

a co z tym 1 w delcie ?może to tak zostać ?
florek177
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3018
Rejestracja: 23 mar 2005, o 10:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdynia
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 322 razy

Delta w wielomianie z parametrem

Post autor: florek177 »

Nie może. Delta jest dla równania kwadratowego. Twoje wygląda tak : \(\displaystyle{ 0 m^{2} - 3m + 18 = 0 \,\}\) więc \(\displaystyle{ a = 0 \,\ ; b = -3, \,\ c = 18}\)
ODPOWIEDZ