zadanko z matury - ktoś sprawdzi?

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
JankoS
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3101
Rejestracja: 21 lis 2007, o 10:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zarów
Pomógł: 635 razy

zadanko z matury - ktoś sprawdzi?

Post autor: JankoS »

enigm32 pisze: Ale na poziomie maturalnym, licealnym takie sformułowania (mam na myśli tezę) traktowane są jak gdyby stał przed nimi kwantyfikator "dla każdego".
"(...) Wykaż, że g(x)=-f(-x) (...)" - na pewno chodziło im o to, że zachodzi to zawsze, a nie tylko dla jakiś szczególnych przypadków. Zresztą to typowe dla wielu zadań.
Akurat tutaj tezę można "przetłumaczyć" nie dla kadego, lecy dla konkretnego g (tego z założeń)istnieje dokładnie jeden f itd.
Poza tym osoby bardziej kompetentne również twierdzą, że zadanie jest błęde.

Kompetencja często łączy się z zacietrzewieniem.
Jak tak zerknąłem teraz na tę maturę na stronei CKE, to jeszcze o ich błędzie może świadczyć wzorcowe rozwiązanie, w którym bez najmniejszych wahań wielomian f tarktowany jest jak stopnia trzeciego.
Polecam wizytę na
... 9&Itemid=2
Kalesanty
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 15 maja 2008, o 13:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Suszec

zadanko z matury - ktoś sprawdzi?

Post autor: Kalesanty »

JankoS pisze: Akurat tutaj tezę można "przetłumaczyć" nie dla kadego, lecy dla konkretnego g (tego z założeń)istnieje dokładnie jeden f itd.
To ja to teraz rozumiem tak:
\(\displaystyle{ g(x)=-f(-x)}\)
no to
\(\displaystyle{ f(x)=-g(-x)}\)
policzę wyjdzie mi, że
\(\displaystyle{ f(x)=x^{3}+14x^{2}+63x+90}\)
sprawdzę z wykresem czy się zgadzają miejsca zerowe oraz f(0) ma taką wartość jaką powinien mieć i tyle?

Jak dla mnie jest to rozumowanie błędne a wykres jest mylący. Podam przykład (nie mój) wielomianu stopnia piątego który spełnia warunki f(x) [miejsca zerowe i wyraz wolny] i jest łudząco podobny do tego z wykresu:
\(\displaystyle{ h(x)=(x+6)(x+5)(x+3)(\frac{(x^{2}+1000000000000)}{2000000000000}+\frac{1}{2})}\)
Awatar użytkownika
enigm32
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 596
Rejestracja: 25 lut 2008, o 23:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jasło
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 99 razy

zadanko z matury - ktoś sprawdzi?

Post autor: enigm32 »

No bo nie o to miało chodzić w tym zadaniu. Ozywistym miał być fakt, że f jest stopnia 3, a dalej to szkolne zaanie.
Kalesanty
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 15 maja 2008, o 13:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Suszec

zadanko z matury - ktoś sprawdzi?

Post autor: Kalesanty »

Dla mnie to nie jest oczywiste.
Awatar użytkownika
enigm32
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 596
Rejestracja: 25 lut 2008, o 23:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jasło
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 99 razy

zadanko z matury - ktoś sprawdzi?

Post autor: enigm32 »

Z taką treścią, to naturalnie, że nie jest oczywiste. Brakuje tej informacji w zadaniu, stąd to całe zamieszanie wokół tego zadania.
ODPOWIEDZ