Parametr m - cztery różne pierwiastki

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
Marta99
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 260
Rejestracja: 9 gru 2006, o 13:54
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: warszawa
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 26 razy

Parametr m - cztery różne pierwiastki

Post autor: Marta99 »

Przepraszam że znów zakładam nowy temat ale nie mogę poradzić sobie z jednym zadaniem mimo że na pirwszy rzut oka wydało mi się bardzo proste

Zadanie
Wyznacz te wartości parametru m, dla których równanie \(\displaystyle{ (x^{2} + 2x- 3)(x^{2} + (m + 1)x + 4) = 0}\)ma cztery różne pierwiastki

zaczełam od tego że że sprawdziła ile rozwiąznań ma pierwszy człon czyli :

\(\displaystyle{ (x^{2} + 2x -3)}\) wyszło że dwa dla \(\displaystyle{ x= -3 \ i x=1}\)

Potem obliczyłam dla jakich m równanie\(\displaystyle{ (x^{2} + (m + 1)x + 4) = 0}\) będzie miało 2 rozw. czyli \(\displaystyle{ a \neq 0 \ delta>0}\) wyszło że m musi należeć do \(\displaystyle{ m (-\infty ;-5) \U\ (3;+ )}\) a w odpowiedziach jest \(\displaystyle{ m (- ;-6) \U\ (-6;-5) \U\ (3;4/3) \U\ (4/3;+ )}\)

[/latex]
Grzegorz t
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 813
Rejestracja: 6 cze 2007, o 12:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław/Kąty Wrocławskie
Pomógł: 206 razy

Parametr m - cztery różne pierwiastki

Post autor: Grzegorz t »

Dobrze liczyłas, ale trzeba jeszcze jeden warunek dodać, że pierwiastki z drugiego równania muszą być róże od \(\displaystyle{ -3}\) i \(\displaystyle{ 1}\), a wzory na pierwiasteki równania znasz to jest
\(\displaystyle{ x_1=\frac{-b-\sqrt{\Delta}}{2a}, x_2=\frac{-b+\sqrt{\Delta}}{2a}}\)
ODPOWIEDZ