dzielenie wielomianów z dwoma parametrami

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
Jim Moriarty
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 22 paź 2021, o 18:44
Płeć: Mężczyzna
wiek: 21
Podziękował: 4 razy

dzielenie wielomianów z dwoma parametrami

Post autor: Jim Moriarty »

Mam zbadać dla jakich wartości parametrów \(\displaystyle{ a}\) i \(\displaystyle{ b}\) wielomian \(\displaystyle{ W(x)}\) jest podzielny przez wielomian \(\displaystyle{ P(x)}\), gdzie \(\displaystyle{ W(x)=x ^{3} -(a+b)x ^{2}-(a-b)x+3 }\) i \(\displaystyle{ P(x)=(x-3)(x-1)}\).

Najsłuszniejszym pomysłem mi się tu wydawało podzielenie tych wielomianów pisemnie, a następnie przyrównanie reszty do zera. Tak też zrobiłem, ale jako wynik dzielenia wyszło mi \(\displaystyle{ x+(4-a-b)}\), a reszta mi wyszła w postaci: \(\displaystyle{ -x(5a+3b-16)+12-4a-4b}\) i tutaj zrozumiałem, że albo mój pomysł był zły albo oprócz przyrównania reszty do zera potrzebny jest jeszcze jeden warunek, bo przecież są dwie niewiadome.
Nie wiem jak dalej ruszyć.
Awatar użytkownika
Janusz Tracz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4065
Rejestracja: 13 sie 2016, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: hrubielowo
Podziękował: 80 razy
Pomógł: 1392 razy

Re: dzielenie wielomianów z dwoma parametrami

Post autor: Janusz Tracz »

Można prościej. Zauważ, że skoro \(\displaystyle{ W}\) ma się dzielić przez \(\displaystyle{ P}\) to \(\displaystyle{ W(3)=W(1)=0}\). Z tego warunku dostaniesz układ dwóch równań.

PS dzielenie też jest pomysłem. Jeśli reszta to wielomian pozornie stopnia \(\displaystyle{ 1}\) to zerowanie się reszty oznacza, że ten wielomian tak naprawdę jest wielomianem zerowym (to jest wskazówka).
Awatar użytkownika
JHN
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 668
Rejestracja: 8 lip 2007, o 18:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Radom
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 206 razy

Re: dzielenie wielomianów z dwoma parametrami

Post autor: JHN »

Albo:
\(\displaystyle{ W(x)\equiv P(x)\cdot (x-p)}\)
czyli trzy równania, trzy zmienne. W tym przypadku, jako pierwsze, z automatu pojawi się trzecie miejsce zerowe

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ