Rozkład na czynniki

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
Awatar użytkownika
Janusz Tracz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4065
Rejestracja: 13 sie 2016, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: hrubielowo
Podziękował: 80 razy
Pomógł: 1392 razy

Re: Rozkład na czynniki

Post autor: Janusz Tracz »

Tylko skąd bierzemy tablicę tych zmiennych?
Zza kanapy, sprawdź tam, czasami się jakaś znajdzie. A bardziej serio choć wciąż nieformalnie, to znikąd po prostu piszemy sobie tabliczkę z liczbami i mamy. Akt napisania tabliczki liczb jest aktem stwórczym. A formalnie to ze zboru takich tabliczek czyli
macierzy kwadratowej \(\displaystyle{ M_{n \times n}(R)}\) o współczynnikach z pierścienia przemiennego \(\displaystyle{ R}\)
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1548
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 337 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Rozkład na czynniki

Post autor: Niepokonana »

Robi się nieciekawie, że tak powiem. Ale jak mamy wybrać taką tabliczkę ze zbioru tabliczek?

Dodano po 14 sekundach:
Ale ja lubię, jak jest nieciekawie.
Awatar użytkownika
Janusz Tracz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4065
Rejestracja: 13 sie 2016, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: hrubielowo
Podziękował: 80 razy
Pomógł: 1392 razy

Re: Rozkład na czynniki

Post autor: Janusz Tracz »

Ale jak mamy wybrać taką tabliczkę ze zbioru tabliczek?
Tak samo jak wybierasz liczbę ze zboru liczb podstawiając coś pod \(\displaystyle{ x}\) w funkcji \(\displaystyle{ f(x)=x^2+5}\).
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1548
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 337 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Rozkład na czynniki

Post autor: Niepokonana »

A czyli jakkolwiek albo tak, by pasowało.
Ale jak się to ma do zadania?
Awatar użytkownika
Janusz Tracz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4065
Rejestracja: 13 sie 2016, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: hrubielowo
Podziękował: 80 razy
Pomógł: 1392 razy

Re: Rozkład na czynniki

Post autor: Janusz Tracz »

A czyli jakkolwiek albo tak, by pasowało.
Tak.
Ale jak się to ma do zadania?
No ja dobrałem właśnie tak żeby pasowało, i pasuje, pokazując tym samym rozkład na iloczyn.
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1548
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 337 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Rozkład na czynniki

Post autor: Niepokonana »

Hm. Czyli Pan wziął wyznacznik od \(\displaystyle{ a,b,c}\) i przerobił to tym wzorem?
Awatar użytkownika
Janusz Tracz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4065
Rejestracja: 13 sie 2016, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: hrubielowo
Podziękował: 80 razy
Pomógł: 1392 razy

Re: Rozkład na czynniki

Post autor: Janusz Tracz »

Czyli Pan wziął wyznacznik od \(\displaystyle{ a,b,c}\)
Nie od \(\displaystyle{ a,b,c}\) tylko od \(\displaystyle{ \begin{bmatrix}a & b & c \\c & a & b \\ b&c&a \end{bmatrix}}\). Potem przerobiłem wzorem na liczenie wyznacznika i wyszło \(\displaystyle{ a^{3}+b^{3}+c^{3}-3abc}\). A jednocześnie pokazałem, że to wszystko jest równe wyznacznikowi z \(\displaystyle{ \begin{bmatrix}1 & 1 & 1 \\c & a & b \\ b&c&a \end{bmatrix}}\) pomnożonemu przez \(\displaystyle{ (a+b+c)}\). A wyznacznik z \(\displaystyle{ \begin{bmatrix}1 & 1 & 1 \\c & a & b \\ b&c&a \end{bmatrix}}\) jak się przerobi wzorem to wychodzi \(\displaystyle{ a^2 + b^2 + c^2 - a b - b c - c a }\) czyli ostatecznie wyszło, że:

\(\displaystyle{ a^{3}+b^{3}+c^{3}-3abc=(a+b+c)(a^2 + b^2 + c^2 - a b - b c - c a)}\)
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1548
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 337 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Rozkład na czynniki

Post autor: Niepokonana »

Ja próbuję sobie przemyśleć to, co mi Pan napisał, ale bez większych efektów. Czyli obliczył Pan funkcję wyznacznikową, która jest równa normalnej funkcji?
Awatar użytkownika
Janusz Tracz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4065
Rejestracja: 13 sie 2016, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: hrubielowo
Podziękował: 80 razy
Pomógł: 1392 razy

Re: Rozkład na czynniki

Post autor: Janusz Tracz »

Czyli obliczył Pan funkcję wyznacznikową
Po prostu wyznacznik.
która jest równa normalnej funkcji?
Nie wiem co to jest normalna funkcja. Dostałem wyrażanie zależne od jakichś parametrów liczbowych \(\displaystyle{ a,b,c}\) które jest wartością tego wyznacznika. Wyznacznik policzyłem za pomocą sposobu jaki pokazałem ale po drodze wykonałem kilka przekształceń, i te może sprawiać Ci kłopot bo przekształcenia wyznaczników wymagają znajomości reguł w jaki można to robić. Reguł tych nie wypisałem więc patrzysz tylko na gotowy produkt bez zaglądania do kuchni. Nie czas i miejsce na wykład o własnościach wyznaczników, te można znaleźć w każdej książce algebry liniowej i internecie. Naturalne jest, że nie wszystko rozumiesz potraktuj ten sposób jako ciekawostkę a jeśli naprawdę chcesz nauczyć się wyznaczników to zacznij od macierzy i działania na nich. Gdy się oswoisz z tymi tabliczkami to łatwiej i naturalniej będzie Ci przypisywać im jakieś liczby i w ogóle na nich działać.
ODPOWIEDZ