Wielomian o współczynnikach całkowitych

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
anetooaa123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 6 cze 2018, o 21:11
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kielce

Wielomian o współczynnikach całkowitych

Post autor: anetooaa123 »

Witam, jeśli coś źle zamieszczam lub zaśmiecam forum z góry przepraszam, potem najwyżej usunę.

Mam ogromny problem z zadaniem. Może jest ktoś kto pomoże.

Wielomian o współczynnikach całkowitych przyjmuje wartość 2006 dla trzech różnych argumentów całkowitych. Udowodnić, że nie przyjmuje on wartości 2025 trzech argumentów całkowitych.
PoweredDragon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 817
Rejestracja: 19 lis 2016, o 23:48
Płeć: Mężczyzna
wiek: 21
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 115 razy

Re: Wielomian o współczynnikach całkowitych

Post autor: PoweredDragon »

Ukryta treść:    
Chyba nie ma luk w rozumowaniu, a jednak coś mi tu nie gra :O
Ostatnio zmieniony 6 cze 2018, o 23:20 przez PoweredDragon, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5220 razy

Re: Wielomian o współczynnikach całkowitych

Post autor: Premislav »

Tutaj było nieco podobne zadanie: 34476.htm#p145523

Spróbujmy napocząć to zadanie jakoś podobnie. Niech ten wielomian to będzie \(\displaystyle{ P(x)}\).
Wiemy, że dla pewnych różnych całkowitych \(\displaystyle{ x_1, x_2, x_3}\), powiedzmy \(\displaystyle{ x_1<x_2<x_3}\), mamy \(\displaystyle{ P(x)-2006=(x-x_1)(x-x_2)(x-x_3)Q_1(x)}\)
dla pewnego wielomianu \(\displaystyle{ Q_1(x)}\) o współczynnikach całkowitych. \(\displaystyle{ (1.)}\)
Przypuśćmy nie wprost, że dla pewnych całkowitych \(\displaystyle{ x_4<x_5<x_6}\) mamy
\(\displaystyle{ P(x)-2006=(x-x_4)(x-x_5)(x-x_6)Q_2(x)}\)
gdzie również \(\displaystyle{ Q_2(x)}\) ma współczynniki całkowite. \(\displaystyle{ (2.)}\)
Odejmując stronami \(\displaystyle{ (2.)}\) od \(\displaystyle{ (1.)}\) dostaniemy
\(\displaystyle{ 19=(x-x_1)(x-x_2)(x-x_3)Q_1(x)-(x-x_4)(x-x_5)(x-x_6)Q_2(x)}\)
Wstawiając w tej tożsamości kolejno
\(\displaystyle{ x:=x_1, x:=x_2, x:=x_3}\)
otrzymujemy wniosek, że liczby
\(\displaystyle{ x_1-x_4, x_1-x_5, x_1-x_6, \ x_2-x_4, x_2-x_5, x_2-x_6, \ x_3-x_4, x_3-x_5, x_3-x_6}\)
są wszystkie dzielnikami liczby pierwszej \(\displaystyle{ 19=19cdot 1=(-19)cdot (-1)}\).
Tych liczb jest aż dziewięć, a możliwe wartości (dzielniki dziewiętnastki) są tylko cztery, więc któreś się powtarzają (m.in. z Dirichleta któraś wartość wystąpiła co najmniej trzy razy) i może to coś da.

-- 6 cze 2018, o 22:07 --

Dobra, nie dość, że zostałem wyprzedzony, to spaliłem. Najgorsze, że zamknęli mi monopolowy.

-- 6 cze 2018, o 22:15 --

Podsumowując: to już drugi bądź trzeci wątek, w którym PoweredDragon uczy mnie rozkładu na czynniki pierwsze (choć niby miałem to na algebrze abstrakcyjnej, a nawet dwa razy, na łatwiejszej dawno temu i na trudniejszej niedawno) i jak dotąd widocznie nie załapałem.
Nie da się być bardziej przegranym człowiekiem niż ja, lol
ODPOWIEDZ