Dziwna sprawa

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Re: Dziwna sprawa

Post autor: a4karo »

Albo dowolna różniczkowalna funkcja ściśle wypukła lub wklesla
Awatar użytkownika
Janusz Tracz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4068
Rejestracja: 13 sie 2016, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: hrubielowo
Podziękował: 80 razy
Pomógł: 1393 razy

Re: Dziwna sprawa

Post autor: Janusz Tracz »

Tak? A ja mam wrażenie, że jest dokładnie odwrotnie - to, że styczna do okręgu (w jakimkolwiek jego punkcie) ma z nim dokładnie jeden punkt wspólny jest własnością okręgu, a nie wynika z definicji stycznej, która także w tym wypadku może być definiowana jak granica siecznych.

-Przecież nigdy nie powiedziałem że definicji stycznej do okręgu nie można być rozumiana jako granica siecznych.
-Nigdy też nie powiedziałem że jest to własność stycznej.
Oczywiście tę własność dla wygody często przyjmuje się jako definicję.
No właśnie to zrobiłem. I to próbuję wyjaśnić pytającemu, że jest takie rozróżnienie które wynika z wygody i ustawianie programu licealnego. I że jego wątpliwości mogą brać się z tego że słyszał coś o "jednym punkcie wspólnym" i rozszerzył to na inne przypadki.
PS
Nawiasem mówiąc, nie wiem czemu wyróżniłeś okrąg. Co na to elipsa?
Wybrałem okrąg bo okrąg jest dydaktycznie dobrym przykładem. W liceach wprowadza się osobno definicję stycznej do okręgu a nie elipsy (której często nie ma w programie tym bardziej funkcji ściśle wypukłych albo wklęsłych ) z kilku względów.
- Bo robi się to przed analizą matematyczną więc granica i pochodna są obce uczniom.
- Bo można to pojęcie wyjaśnić geometrycznie.
- Bo okrąg jest najprostszym z tych przykładów i takie wyróżnienie robi się też w liceach.

Żeby nie było że tylko ja jestem fanatykiem i robię takie rozróżnienia:

Kod: Zaznacz cały

https://pl.wikipedia.org/wiki/Styczna
Ostatnio zmieniony 3 kwie 2018, o 22:57 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości: uczniom (znów autokorekta w smartfonie...?).
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34281
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Dziwna sprawa

Post autor: Jan Kraszewski »

No dobrze, myślę, że wszystkie kwestie zostały wyjaśnione.

JK
ODPOWIEDZ