Rozbijanie wielomianu na czynniki

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
Jmoriarty
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 273
Rejestracja: 1 mar 2017, o 23:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 80 razy
Pomógł: 1 raz

Rozbijanie wielomianu na czynniki

Post autor: Jmoriarty »

Jak rozbić, w sensie jak zauważyć szybko to, jak trzeba rozbić dany wielomian, żeby można było wyciągnąć wspólny nawias?
Przykładowo, jest zwykły wielomian:
\(\displaystyle{ x ^{3}+4x ^{2}-7x-10}\)
Rozbić go można przykładowo tak:
\(\displaystyle{ x ^{3}+x ^{2}+3x ^{2}+3x-10x-10}\)
i teraz tylko wyciągnąć wspólny nawias, którym będzie \(\displaystyle{ (x+1)}\) . Wygląda łatwo, ale ja nie byłem w stanie zauważyć nawet tego, dopóki nie zobaczyłem rozwiązania. Mam tak z każdym takim wielomianem, w którym trzeba rozbić na sześć wyrazów i więcej. Jest na to jakiś łatwiejszy sposób zauważania? Po prostu chce to robić trochę szybciej, niż szukanie pierwiastka pośród dzielników wyrazu wolnego.
Ostatnio zmieniony 15 mar 2018, o 02:08 przez SlotaWoj, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23496
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Rozbijanie wielomianu na czynniki

Post autor: piasek101 »

Rób klasycznie i uniwersalnie (tak jak Ci już podpowiadano) - całkowite dzielniki wyrazu wolnego; potem wymierne pierwiastki.

Skoro nie zauważasz ,,myku" to to jest najszybsze.

Zawsze zaczynam od (1); (-1); (2); (-2) - jeśli mogę - do tego Horner.
Jmoriarty
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 273
Rejestracja: 1 mar 2017, o 23:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 80 razy
Pomógł: 1 raz

Rozbijanie wielomianu na czynniki

Post autor: Jmoriarty »

Dziś mi się trafił wielomian, który miał wyraz wolny równy \(\displaystyle{ 20}\), dlatego zacząłem uważać, że to rozbijanie jest właśnie uniwersalne. Szukanie pośród dzielników zajmuje czasem dużo czasu, a rozbijanie (gdy się potrafi zauważyć) zawsze mniej więcej tyle samo. Dlatego właśnie chce się tego nauczyć i pytam o sposoby rozbijania, bo gdyby jakiś był, niż po prostu wpatrywanie się i rozważanie, to faktycznie byłby to o wiele lepszy sposób.
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23496
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Rozbijanie wielomianu na czynniki

Post autor: piasek101 »

,,Rozbijanie" robimy na kilka sposobów - dużo zależy od doświadczenia, a tego nie da się wyuczyć od tak.

Dobrze Ci radzę - przykłady są tak dobierane, że ,,początkowe" zgadywania często dają pozytywny efekt.
Wyraz wolny (20) nic tu nie zmienia - najczęściej trzeba trafić w jeden, rzadziej w dwa pierwiastki.

Dlaczego zabiera Ci to dużo czasu ?

Prawdopodobnie zgadujesz, wstawiasz do wielomianu i sprawdzasz czy dostajesz zero, potem dzielisz.

Tak nie rób - poczytaj o schemacie Horner'a - wstawiasz do niego domniemany pierwiastek, krótkie przeliczenie i masz (dwie rzeczy na raz) :
1) potwierdzenie (lub zaprzeczenie), że wzięty to pierwiastek,

2) wynik dzielenia przez \(\displaystyle{ (x-a)}\) (gdzie (a) to zgadywany pierwiastek).
Jmoriarty
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 273
Rejestracja: 1 mar 2017, o 23:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 80 razy
Pomógł: 1 raz

Rozbijanie wielomianu na czynniki

Post autor: Jmoriarty »

Faktycznie, znam schemat Horner'a, ale nie wpadłem na to i faktycznie wstawiałem każdy i sprawdzałem, czy wyjdzie zero, potem po prostu obniżałem (dzieląc przez dwumian \(\displaystyle{ (x-r)}\)) i zapisywałem wielomian jako iloczyn \(\displaystyle{ (x-r)}\) i wyniku dzielenia tego wielomianu przez \(\displaystyle{ (x-r)}\). Teraz wszystko jasne, na pewno będzie szybciej. Dziękuję za pomoc! :)
ODPOWIEDZ