Wielomian

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
szablewskil
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 261
Rejestracja: 18 maja 2007, o 21:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kruszyny
Podziękował: 14 razy
Pomógł: 21 razy

Wielomian

Post autor: szablewskil »

Mam takie pytanie: Mam układ trzech równań i dodając je stronami otrzymuje np.
\(\displaystyle{ 0=(a^7-a^4+a)+(b^7-b^4+b)+(c^7-c^4+c)}\). Teraz stosując metode podstawiania za \(\displaystyle{ b}\) i \(\displaystyle{ c}\) otrzymam \(\displaystyle{ 0=q(a)}\), gdzie \(\displaystyle{ st. q(a)=7^3}\). Czy wiedząc że \(\displaystyle{ (a^7-a^4+a)=(a-3)(a-2)(a-1)a(a+1)(a+2)(a+3)}\) (ten rozklad nie jest prawda, chodzi mi tylko o ogolnosc) to czy moge zapisac ze
\(\displaystyle{ q(a)=(a-3)(a-2)(a-1)a(a+1)(a+2)(a+3)p(a)}\) gdzie \(\displaystyle{ st p(a)=7^3-7}\). Chodzi mi o to, czy mam pewnośc że przy rozkładzie otrzymam \(\displaystyle{ (a-3)(a-2)(a-1)a(a+1)(a+2)(a+3)}\)?
Awatar użytkownika
Sir George
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1145
Rejestracja: 27 kwie 2006, o 10:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: z Konopii
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 203 razy

Wielomian

Post autor: Sir George »

Osobiście proponuję raczej pisać \(\displaystyle{ (a^7-a^4+a)\,=\,(a+\alpha_1) (a+\alpha_2)(a+\alpha_3) (a+\alpha_4)(a+\alpha_5) (a+\alpha_6)(a+\alpha_7)}\)
szablewskil pisze:Chodzi mi o to, czy mam pewnośc że przy rozkładzie otrzymam
\(\displaystyle{ (a-3)(a-2)(a-1)a(a+1)(a+2)(a+3)}\)
Nie Jeśli podstawiasz za \(\displaystyle{ b=s(a)}\) oraz \(\displaystyle{ c=t(a)}\), to dostajesz jedynie
\(\displaystyle{ (a^7-a^4+a)+(b^7-b^4+b)+(a^7-c^4+c)\,=\\ \,(a+\alpha_1) (a+\alpha_2)(a+\alpha_3) (a+\alpha_4)(a+\alpha_5) (a+\alpha_6)(a+\alpha_7)\\ \ +(s(a)+\alpha_1) (s(a)+\alpha_2)(s(a)+\alpha_3) (s(a)+\alpha_4)(s(a)+\alpha_5) (s(a)+\alpha_6)(s(a)+\alpha_7)\\ \ +(t(a)+\alpha_1) (t(a)+\alpha_2)(t(a)+\alpha_3) (t(a)+\alpha_4)(t(a)+\alpha_5) (t(a)+\alpha_6)(t(a)+\alpha_7)}\)
ale nic Ci nie gwarantuje, że prawa strona będzie podzielna przez \(\displaystyle{ (a+\alpha_1) (a+\alpha_2)(a+\alpha_3) (a+\alpha_4)(a+\alpha_5) (a+\alpha_6)(a+\alpha_7)}\)
szablewskil
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 261
Rejestracja: 18 maja 2007, o 21:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kruszyny
Podziękował: 14 razy
Pomógł: 21 razy

Wielomian

Post autor: szablewskil »

A jakie są warunki żebym miał pewność że podzielność zachodzi
ODPOWIEDZ