Podaj przykład wielomianu W, ktorego pierwiastkami są liczby

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
mlodyradzioGRB
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 17 mar 2017, o 18:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: g gang
Podziękował: 1 raz

Podaj przykład wielomianu W, ktorego pierwiastkami są liczby

Post autor: mlodyradzioGRB »

Pomozcie z zadaniem, a brzmi ono - Podaj przykład wielomianu \(\displaystyle{ W}\), którego pierwiastkami są liczby \(\displaystyle{ 1,2}\) oraz \(\displaystyle{ 3}\) i który spełnia warunek \(\displaystyle{ W(4)=12}\).
Ostatnio zmieniony 17 mar 2017, o 22:00 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Używaj LaTeXa do wszystkich wyrażeń matematycznych.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Podaj przykład wielomianu W, ktorego pierwiastkami są liczby

Post autor: Premislav »

Powiedzmy, że znajdziemy taki wielomian trzeciego stopnia (można wyższego, ale nie ma potrzeby).
Więc skoro ma on dokładnie trzy pierwiastki: \(\displaystyle{ 1,2,3}\) i jest trzeciego stopnia, to
\(\displaystyle{ W(x)=a(x-1)(x-2)(x-3)}\) dla pewnego \(\displaystyle{ a \neq 0}\). Wystarczy teraz wyznaczyć takie \(\displaystyle{ a}\), by \(\displaystyle{ W(4)=12}\), po podstawieniu do wzoru wielomianu jest to równanie pierwszego stopnia z jedną niewiadomą (\(\displaystyle{ a}\) oczywiście), które pozostawiam Ci do rozwiązania.
mlodyradzioGRB
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 17 mar 2017, o 18:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: g gang
Podziękował: 1 raz

Podaj przykład wielomianu W, ktorego pierwiastkami są liczby

Post autor: mlodyradzioGRB »

Dzięki, wcześniej mi wychodziło 6, a ja głupi zamiast wymnożyć x2, to jakiś kabaret zacząłem z całym układem równań robić...
ODPOWIEDZ