Udowodnij że wielomian ma co najmniej dwa pierwiastki.

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
chadohyun
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 8 gru 2016, o 12:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 2 razy

Udowodnij że wielomian ma co najmniej dwa pierwiastki.

Post autor: chadohyun »

1. Udowodnij, że dla każdej wartości parametru \(\displaystyle{ p}\) wielomian \(\displaystyle{ W(x)=(x-3)[x^{2}-(2p+1)x-2p^{2}]}\) ma co najmniej dwa pierwiastki.
b) Wyznacz tę wartość parametru \(\displaystyle{ p}\), dla której wielomian \(\displaystyle{ W(x)}\) ma pierwiastek dwukrotny.

No to mamy pierwszy pierwiastek \(\displaystyle{ 3}\), z drugiej części wyznaczamy deltę - ma być większa/równa \(\displaystyle{ 0}\): \(\displaystyle{ \Delta = 4p^{2}+4p+1+8p^{2} = 12p^{2}+4p+1}\)
Liczę \(\displaystyle{ \Delta_{p} = 16-48 < 0, a>0}\)
Na tym etapie wiadomo, że dla każdego \(\displaystyle{ p}\) mamy \(\displaystyle{ \Delta > 0}\), więc wielomian musi mieć trzy pierwiastki, albo dwa, z czego jeden dwukrotnie występuje.

Podpunkt b -

Pierwiastek dwukrotny? Szczerze nie wiem o co chodzi, ale podstawiłem \(\displaystyle{ 3}\) do drugiej części wielomianu i wychodzi: \(\displaystyle{ -2p^{2}-6p+6}\), obliczam deltę, wyszła \(\displaystyle{ 84}\). Tutaj zrezygnowałem.

Proszę o pomoc, jak powinno być.
Ostatnio zmieniony 3 sty 2017, o 11:46 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22203
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3753 razy

Udowodnij że wielomian ma co najmniej dwa pierwiastki.

Post autor: a4karo »

Trojmian nie musi mieć podwójnego pierwiastka. Ale przecież może mieć pierwiastek równy \(\displaystyle{ 3}\).
ODPOWIEDZ