Dokończenie zadania z wielomianami

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
kmmc
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 107
Rejestracja: 8 sty 2016, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: kraków
Podziękował: 55 razy

Dokończenie zadania z wielomianami

Post autor: kmmc »

Dany jest wielomian \(\displaystyle{ W(x)=2x^{4}-3x^{3}+nx^{2}+mx+k}\), który jest podzielny przez \(\displaystyle{ G(x)=(x-1)^{3}}\), wyznacz \(\displaystyle{ n,m,k}\).

Wielomian \(\displaystyle{ G(x)}\) jest trzeciego stopnia czyli pozostało nam znaleźć wielomian stopnia pierwszego - jest to: \(\displaystyle{ 2x+3}\) - wynik poprawny, w odpowiedziach sprawdziłem.

Podzieliłem \(\displaystyle{ W(x)}\) przez \(\displaystyle{ G(x)}\) i reszta mi taka wyszła: \(\displaystyle{ (n+3)x^{2}+(m-7)x+k+3}\).

Wiem, że trzeba teraz każdy fragment przed iksem przyrównać do zera, i wtedy wyjdzie, ale co innego mnie gnębi...

Jak to zapisać, by na maturze zdobyć maks. punktów za to zadanie... ? zeby było tak formalnie...
Awatar użytkownika
kropka+
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4389
Rejestracja: 16 wrz 2010, o 14:54
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 787 razy

Dokończenie zadania z wielomianami

Post autor: kropka+ »

Jeśli wielomian \(\displaystyle{ W(x)}\) jest podzielny przez \(\displaystyle{ G(x)}\) to reszta z dzielenia wynosi \(\displaystyle{ 0}\).

\(\displaystyle{ \forall x \in R \ (n+3)x^{2}+(m-7)x+k+3=0 \Leftrightarrow \begin{cases} n+3=0 \\ m-7=0 \\ k+3=0 \end{cases}}\)
Zahion
Moderator
Moderator
Posty: 2095
Rejestracja: 9 gru 2012, o 19:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa, mazowieckie
Podziękował: 139 razy
Pomógł: 504 razy

Dokończenie zadania z wielomianami

Post autor: Zahion »

Wielomian \(\displaystyle{ W}\) ma potrójny pierwiastek równy \(\displaystyle{ 1}\), stąd \(\displaystyle{ W''\left( x\right) = 0}\), oraz \(\displaystyle{ W'\left( x\right) = 0}\). Ten sposób wydaje się szybszy ( dla mnie = D ). Z pierwszej równości mamy \(\displaystyle{ n = -3}\) i teraz druga ...
kmmc
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 107
Rejestracja: 8 sty 2016, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: kraków
Podziękował: 55 razy

Dokończenie zadania z wielomianami

Post autor: kmmc »

kropka+ pisze:Jeśli wielomian \(\displaystyle{ W(x)}\) jest podzielny przez \(\displaystyle{ G(x)}\) to reszta z dzielenia wynosi \(\displaystyle{ 0}\).

\(\displaystyle{ \forall x \in R \ (n+3)x^{2}+(m-7)x+k+3=0 \Leftrightarrow \begin{cases} n+3=0 \\ m-7=0 \\ k+3=0 \end{cases}}\)
Heh, skąd się wzięły te 3 równania w klamrze? Przecież całość (tj. suma \(\displaystyle{ (n+3)x^{2}+(m-7)x+k+3}\) równa się \(\displaystyle{ 0}\))... nie poszczególne równania.
Awatar użytkownika
kropka+
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4389
Rejestracja: 16 wrz 2010, o 14:54
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 787 razy

Dokończenie zadania z wielomianami

Post autor: kropka+ »

Stąd, że to ma zachodzić dla wszystkich iksów, więc trzeba wyzerować wszystkie współczynniki przy iksach i wyraz wolny.
ODPOWIEDZ