Uzasadnij brak pierwiastków wymiernych

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
Awatar użytkownika
Larsonik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 267
Rejestracja: 17 lut 2016, o 11:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódzkie
Podziękował: 57 razy
Pomógł: 40 razy

Uzasadnij brak pierwiastków wymiernych

Post autor: Larsonik »

\(\displaystyle{ W(x) = x^{5} + 4x^{4} + 3x^{3} + 2x^{2} + x +3^{120}}\)

Czy wystarczy tu pokazać, że skoro \(\displaystyle{ W(1) \neq 0 , W(-1) \neq 0 , W(-3) \neq 0 , W(3) \neq 0}\), to wielomian na pewno nie pierwiastków wymiernych?
SlotaWoj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4211
Rejestracja: 25 maja 2012, o 21:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków PL
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 758 razy

Uzasadnij brak pierwiastków wymiernych

Post autor: SlotaWoj »

Tak.

Edit:
Jak wykazała dyskusja poniżej, za bardzo pośpieszyłem się z tym Tak. Brak koncentracji.
Ostatnio zmieniony 24 lut 2016, o 18:17 przez SlotaWoj, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Larsonik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 267
Rejestracja: 17 lut 2016, o 11:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódzkie
Podziękował: 57 razy
Pomógł: 40 razy

Uzasadnij brak pierwiastków wymiernych

Post autor: Larsonik »

Dziękuję za rozwiązanie wątpliwości
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22207
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3754 razy

Uzasadnij brak pierwiastków wymiernych

Post autor: a4karo »

SlotaWoj,

Możesz uzasadnić dlaczego?
Milczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 821
Rejestracja: 22 lut 2013, o 19:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 84 razy
Pomógł: 45 razy

Uzasadnij brak pierwiastków wymiernych

Post autor: Milczek »

Skoro współczynnik przy najwyższe potędze to \(\displaystyle{ 1}\) to z tw o wymiernych pierwiastkach wielomianu wynika że potencjalne pierwiastki wymierne są całkowite.-- 24 lut 2016, o 13:44 --Ale liczba całkowita jest też wymierną więc coś nie do końca...
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5220 razy

Uzasadnij brak pierwiastków wymiernych

Post autor: Premislav »

Ja nie widzę za Chiny ludowe, czemu wystarczy sprawdzić te przypadki, ale mam chyba inne rozwiązanie (przedstawię zarys):
łatwo widać, że wielomian ten nie ma pierwiastków dodatnich, jak też zero nie jest jego pierwiastkiem, a zatem z tw. o pierwiastkach wymiernych jeśli miałby on pierwiastek wymierny, to byłaby to liczba postaci \(\displaystyle{ -3^{k}, k \in\left\{ 0,1,...120\right\}}\). Ale jeśli \(\displaystyle{ 0<k<120}\), to \(\displaystyle{ 3^{k}}\) dzieli \(\displaystyle{ W(-3^{k})}\), ale \(\displaystyle{ 3^{k+1}}\) już nie. Dla \(\displaystyle{ k=120}\) iks kasuje się z \(\displaystyle{ 3^{120}}\) i zostaje coś, co nie dzieli się przez \(\displaystyle{ 3^{360}}\), a przez \(\displaystyle{ 3^{240}}\) owszem, więc to nie może być zero, a dla \(\displaystyle{ k=0}\) wstawiamy na pałę, liczymy, wielomian się nie zeruje. Koniec.
Kartezjusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7330
Rejestracja: 14 lut 2008, o 08:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Z Bielskia-Białej
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 961 razy

Uzasadnij brak pierwiastków wymiernych

Post autor: Kartezjusz »

Do tego twierdzenia trzeba sprawdzić każdą potęgę trójki, bo są dzielnikami wyrazu wolnego.
Awatar użytkownika
Larsonik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 267
Rejestracja: 17 lut 2016, o 11:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódzkie
Podziękował: 57 razy
Pomógł: 40 razy

Uzasadnij brak pierwiastków wymiernych

Post autor: Larsonik »

Nie wiem czemu założyłem, że jeśli \(\displaystyle{ -3}\) nie jest pierwiastkiem, to żadna jej wielokrotność też być nie może, głupota Premislav, czy mógłbyś mi wytłumaczyć, co wynika z tego?
Ale jeśli \(\displaystyle{ 0<k<120}\), to \(\displaystyle{ 3^{k}}\) dzieli \(\displaystyle{ W(-3^{k})}\), ale \(\displaystyle{ 3^{k+1}}\) już nie.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5220 razy

Uzasadnij brak pierwiastków wymiernych

Post autor: Premislav »

W zasadzie nie powinienem pisać o tym, że \(\displaystyle{ 3^{k}}\) dzieli \(\displaystyle{ W(-3^{k}),}\) bo to stwierdzenie jest oczywiste i samo w sobie w ogóle niepotrzebne, wybacz, ale nie jestem zbyt bystry. Gdyby było
\(\displaystyle{ W(-3^{k})=0}\), to każda liczba naturalna (no dobra, wg niektórych definicji oprócz zera) byłaby dzielnikiem \(\displaystyle{ W(-3^{k}),}\) ale w tym wypadku nie jest, bo dla \(\displaystyle{ k}\) ze wspominanego zakresu jedynym składnikiem niepodzielnym przez \(\displaystyle{ 3^{k+1}}\)będzie \(\displaystyle{ x=-3^{k}}\)
Awatar użytkownika
Larsonik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 267
Rejestracja: 17 lut 2016, o 11:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódzkie
Podziękował: 57 razy
Pomógł: 40 razy

Uzasadnij brak pierwiastków wymiernych

Post autor: Larsonik »

Kurczę, nie wiem, czy dobrze zrozumiałem, co napisałeś, ale czy jeśli jeden składnik sumy jest niepodzielny przez daną liczbę, to ta suma też nie może być przez nią podzielną?
Ostatnio zmieniony 25 lut 2016, o 22:41 przez Larsonik, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5220 razy

Uzasadnij brak pierwiastków wymiernych

Post autor: Premislav »

Chyba chciałeś napisać "to ta suma nie może być przez nią podzielną", nie czepiam się, tylko wolę, żeby było jasne. Jeśli o to chodziło, to tak (o ile rzecz jasna pozostałe składniki są podzielne).
Awatar użytkownika
Larsonik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 267
Rejestracja: 17 lut 2016, o 11:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódzkie
Podziękował: 57 razy
Pomógł: 40 razy

Uzasadnij brak pierwiastków wymiernych

Post autor: Larsonik »

Oczywiście, ze chodziło mi o sumę a nie o liczbę, już poprawiłem. Teraz mi zaskoczyło, zapomniałem o fakcie, że pozostałe składniki są podzielne i dlatego miałem wątpliwości. Dzięki za tłumaczenie tak ciężko kapującej głowie jak moja, fajne rozwiązanie.
ODPOWIEDZ