Współczynnik podobieństwa funkcji wielomianowych

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
MarekSte
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 2 lut 2016, o 13:11
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Współczynnik podobieństwa funkcji wielomianowych

Post autor: MarekSte »

Witam,
Potrzebuję pomocy lub wskazówki jak porównać dwie zbliżone funkcje wielomianowe 6tego rzędu.
Przykłady wielomianów:
otrzymana funkcja z badania
\(\displaystyle{ y=-0,0001x^{6}+0,0145x^{5}-0,5359x^{4}+8,1569x^{3}-47,357x^{2}+82,631x}\)
oraz
(przy \(\displaystyle{ R^{2}=0,94}\))
oraz (wzorzec)
\(\displaystyle{ y=-0,0003 x ^{6}+0,0255x^{5}-0,6951x^{4}+8,0455x^{3}-33,963x^{2}+38,889x}\)

(przy \(\displaystyle{ R^{2}=0,90}\))

obie funkcje pierwotnie zostały wyznaczone z określonym odwzorowaniem \(\displaystyle{ R^{2}}\)

Mam taką serię (np. 10 badań) wzorzec z wynikiem. Potrzebuję wyliczyć jakiś współczynnik podobieństwa tych par funkcji żeby móc określić zależność im lepsze podobieństwo funkcji otrzymanej do wzorcowej tym np. lepsze parametry czegoś (wynika już z treści eksperymentu - nie istotne). Np. badanie 1 podobieństwo było ..X... rezultat kiepski, ale w badaniu 7 podobieństwo otrzymanego wyniku do wzorca było ..Y.. i rezultat jest extra. Stąd wniosek że ...

Jedna uwaga (funkcje tworzą zbliżoną powierzchnie pod wykresem - powinna być taka sama ale ze względu na przybliżenia \(\displaystyle{ R^{2} < 1}\) mogą się nieznacznie różnić)

Bardzo dziękuję z ewentualną pomoc. Po googlowaniu nic ciekawego nie znalazłem w temacie liczę na "mądrzejsze głowy" na forum.

P.S. Przesyłam post jeszcze raz bo jak słusznie admin zauważył nie użyłem Latexa
Pozdrawiam
Marek
ODPOWIEDZ