Nierówność wielomianowa

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
matpod16
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 1 lut 2016, o 14:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 4 razy

Nierówność wielomianowa

Post autor: matpod16 »

Witam serdecznie, mam problem z pewną nierównością wielomianową, rozwiązanie wężykowe:

\(\displaystyle{ \frac{(x+2)(4-x)(-2x^2+3x-15)}{(x+2)^3(x+3)^3} \ge 0}\)

I moje pytanie brzmi następująco, co mam zrobić z wyrażeniem \(\displaystyle{ (-2x^2+3x-15)}\)? Delta z niego wychodzi ujemna, więc nie da się rozłożyć na czynniki.

Pytanie nr 2 (niezwiązane z przykładem) Co się dzieje gdy w jednym miejscu zerowym wychodzi zarówno krotność parzysta i nieparzysta? (np przy wyrażeniu \(\displaystyle{ (x-2)(x-2)^2}\)

Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
cosinus90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5030
Rejestracja: 18 cze 2010, o 18:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 777 razy

Nierówność wielomianowa

Post autor: cosinus90 »

Najlepiej gdybyś podzielił obustronnie przez ten nawias, aby się nie plątał niepotrzebnie w tej nierówności (wolno to zrobić, skoro mamy pewność że wyrażenie w nawiasie jest zawsze różne od zera), przy czym pamiętaj o zmianie znaku nierówności na przeciwny.

Pytanie nr 2 - to jest krotność nieparzysta, po prostu "zwijasz" ten nawias do postaci \(\displaystyle{ (x-2)^3}\)
dziewczynka90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 74
Rejestracja: 1 lut 2016, o 12:42
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Poznan
Pomógł: 20 razy

Nierówność wielomianowa

Post autor: dziewczynka90 »

to jest zawsze ujemne:P zmieniasz zwrot nierówności i możesz rozwiązywać bez tego:P same te \(\displaystyle{ (x+2) (4-x)}\) i dalej i mnozenie \(\displaystyle{ (x+2) ^{4}}\) i to samo drugi czynnik i rysunek
matpod16
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 1 lut 2016, o 14:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 4 razy

Nierówność wielomianowa

Post autor: matpod16 »

Czyli w tym przypadku rozwiązaniem będzie przedział (Wolfram ma takie samo zdanie )?
\(\displaystyle{ x \in (- \infty , -3) \vee <4 , + \infty)}\)

A co się wtedy dzieje z x=-2, którego wykluczyliśmy z dziedziny? Dlaczego jest on zawarty w rozwiązaniu?

Dobra nie było pytania, przecież -2 nie ma w tym zbiorze...

Dziękuję jeszcze raz za pomoc!
Ostatnio zmieniony 1 lut 2016, o 15:07 przez matpod16, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
cosinus90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5030
Rejestracja: 18 cze 2010, o 18:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 777 razy

Nierówność wielomianowa

Post autor: cosinus90 »

Powinieneś na początku ustalić dziedzinę, oczywiście ta liczba powinna znaleźć się poza przedziałem. Wolfram nie zawsze zdaje sobie sprawę z takich rzeczy, tak że nie powinieneś mu ślepo ufać
matpod16
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 1 lut 2016, o 14:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 4 razy

Nierówność wielomianowa

Post autor: matpod16 »

Tak tak, już dopatrzyłem się mojego błędu. Człowiek mało sypia i takie banalne błędy się wkradają
Dzięki wielkie jeszcze raz
Milczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 821
Rejestracja: 22 lut 2013, o 19:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 84 razy
Pomógł: 45 razy

Nierówność wielomianowa

Post autor: Milczek »

Proponuję zrobić to tak , oczywiście wynik ten sam :
\(\displaystyle{ \frac{(x+2)(4-x)(-2x^2+3x-15)}{(x+2)^3(x+3)^3} \ge 0 \Leftrightarrow \frac{(x+3)(4-x)(-2x^2+3x-15)}{(x+2)^2(x+3)^4} \ge 0}\)
Znak wyrażenia zależy tylko od \(\displaystyle{ (x+3)(4-x)}\) i wystarczy aby \(\displaystyle{ (x-3)(4-x) \le 0}\)
A tu już widać(tyle x-ów a da się w pamięci rozwiązać ) \(\displaystyle{ x \in (-\infty;3) \cup [4;+\infty]}\)

cosinus90, oczywiście masz racje , zapomniałem o dziedzinie, \(\displaystyle{ x=-2}\) też wykluczamy ze zbioru rozwiązań.
Ostatnio zmieniony 1 lut 2016, o 18:22 przez Milczek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
cosinus90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5030
Rejestracja: 18 cze 2010, o 18:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 777 razy

Nierówność wielomianowa

Post autor: cosinus90 »

Milczek, postać wyrażenia po przekształceniu jest właściwa tylko wówczas, gdy \(\displaystyle{ x \neq -2}\). Wychodzi Ci błędny przedział, trzeba jeszcze w nim zrobić "dziurę".
matpod16
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 1 lut 2016, o 14:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 4 razy

Nierówność wielomianowa

Post autor: matpod16 »

Dzięki wielkie za propozycję, ale jednak pozostanę przy "starej" metodzie Zostało mi jeszcze troszeczkę materiału do opanowania, a czasu tyle co nic... Więc rozwiązywanie tych samych zadań nowym sposobem nie wchodzi nawet w rachubę
ODPOWIEDZ