dzielenie wielomianu

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
pawlaczyna9
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 47
Rejestracja: 13 sty 2013, o 20:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: DB
Podziękował: 18 razy

dzielenie wielomianu

Post autor: pawlaczyna9 »

Cześć, mam problem z tym zadaniem, nie bardzo wiem jak je zrobić.
Wskaż takie dokończenie zdania, aby otrzymać zdanie prawdziwe. Jeśli wielomian \(\displaystyle{ V(x) = 6x^3 + 5x^2 - 17x - 6}\) jest podzielny przez każdy z dwumianów \(\displaystyle{ x + 2, 3x +1, ax - 3}\) to współczynnik a jest równy a) 1 b) -1 c) -2 d) 2
Myślałem na początku podzielić wielomian V(x) przez pierwszy albo drugi dwumian, wtedy otrzymam funkcje kwadratową. Następnie policzyć miejsca zerowe tej funkcji i wtedy coś z tym wspólczynnikiem pokombinować, ale nie bardzo wiem co. Z góry dzięki za każdą pomoc.
macik1423
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 875
Rejestracja: 8 paź 2009, o 10:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: R do M
Podziękował: 56 razy
Pomógł: 234 razy

dzielenie wielomianu

Post autor: macik1423 »

Twój pomysł jest dobry, podziel sobie wielomian przez np. \(\displaystyle{ x+2}\). Jak policzysz pierwiastki z funkcji kwadratowej i postać ogólną zamienisz na iloczynową to współczynnik \(\displaystyle{ a}\) sam Ci wyjdzie.
pawlaczyna9
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 47
Rejestracja: 13 sty 2013, o 20:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: DB
Podziękował: 18 razy

dzielenie wielomianu

Post autor: pawlaczyna9 »

Zrobilem tak jak mówisz, ale też zauważyłem szybszy moim zdaniem sposób. Po prostu przemnożyłem te trzy dwumiany a następnie porównałem współczynniki z V(x)
macik1423
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 875
Rejestracja: 8 paź 2009, o 10:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: R do M
Podziękował: 56 razy
Pomógł: 234 razy

dzielenie wielomianu

Post autor: macik1423 »

Tak, to może być kolejny sposób rozwiązania zadania. Lepiej zrobić jedno zadanie kilkoma sposobami niż kilka zadań jednym sposobem.
ODPOWIEDZ