Krotność pierwiastków w funkcji wielomianowej 6 stopnia

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
Gospo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 14 sty 2016, o 20:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Trójmiasto

Krotność pierwiastków w funkcji wielomianowej 6 stopnia

Post autor: Gospo »

Cześć wszystkim!
Słuchajcie, mam problem.

Mam takie zadanie:
Rozwiąż nierówność \(\displaystyle{ (4-x^2)(x^4-7x^3+10x^2) \le 0}\)

Miejsca zerowe wyliczyłem bez większego problemu. Z pierwszego nawiasu jest do x=2 i x=-2 a drugi nawias rozbiłem na (x^2)(x^2-7x+10)=0 i tutaj wyszło mi z pierwszego nawiasu x=0 oraz x=5 oraz x=2

I teraz moje pytanie. Skąd mam wiedzieć kiedy funkcja odbija się od osi a kiedy ją przebija? Nie myślcie, że idę na łatwiznę i od razu do Was piszę. Przekopałem internet i wiem o krotnościach pierwiastków, ale wszędzie podają przykłady typu x((x-1)^2)((x-8)^3)=0. Kiedy są pojedyncze nawiasy sprawa jest prosta. Ale jak mam określić krotności przy tego typu zadaniach? Spojrzałem w odpowiedzi, i wiem, że przebija tylko przy -2 i 5. Ale dlaczego przebija 5 skoro x=2 jest z tego samego nawiasu?

Czy może mi to ktoś wyjaśnić? Będę wdzięczny za każdą pomoc.

Pozdrawiam!
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23495
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3264 razy

Krotność pierwiastków w funkcji wielomianowej 6 stopnia

Post autor: piasek101 »

Ile razy otrzymałeś wynik \(\displaystyle{ x=2}\) ?
jik2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 20 gru 2015, o 13:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Pomógł: 1 raz

Krotność pierwiastków w funkcji wielomianowej 6 stopnia

Post autor: jik2 »

Jestem nowy na tym forum, ale postaram Ci się pomóc. Otóż od krotności pierwiastka zależy to czy wykres wielomianu się "odbije" lub "przejdzie" na ujemny znak osi y. Gdy krotność jest parzysta, to oznacza że się "odbije" czyli zmieni swoją monotoniczność w miejscu zerowym. Jeśli nieparzysta to "przejdzie pod oś x". przykładowo \(\displaystyle{ x^{2}}\) wtedy się odbije, lecz przy \(\displaystyle{ x^{5}}\) przejdzie przez oś x. gdyż \(\displaystyle{ 5}\) jest nieparzysta. Podobnie jest z nawiasami \(\displaystyle{ (x-3)^{2}}\) wtedy w miejscu \(\displaystyle{ x=3}\) odbije się w góre.

\(\displaystyle{ (4-x^2)(x^4-7x^3+10x^2) \le 0}\)
\(\displaystyle{ (2-x)(x+2)x^2(x^2-7x+10) \le 0}\)
\(\displaystyle{ x^2(2-x)(x+2)(x-2)(x-5) \le 0}\)
\(\displaystyle{ -x^2(2-x)^2(x+2)(x-5) \le 0}\)

zatem przy \(\displaystyle{ x=2}\) i \(\displaystyle{ x=0}\) krotność pierwiastka wynosi \(\displaystyle{ 2}\), czyli się "odbije" a przy \(\displaystyle{ x=5}\) i \(\displaystyle{ x=-2}\) krotność pierwiastka to \(\displaystyle{ 1}\) zatem liczba nieparzysta i przebije się przez oś x.
Gospo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 14 sty 2016, o 20:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Trójmiasto

Krotność pierwiastków w funkcji wielomianowej 6 stopnia

Post autor: Gospo »

Dzięki wielkie!!! Pomogłeś!

Teraz już wiem o co chodzi!
ODPOWIEDZ