wielomian z parametrem

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
fikcyjny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 30 wrz 2014, o 00:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy

wielomian z parametrem

Post autor: fikcyjny »

Dla jakiej wartości parametru \(\displaystyle{ p}\) wielomian \(\displaystyle{ x^{3} + (p-2) x ^{2} + (5-2p) x - 10 =0}\) ma dokładnie 2 pierwiastki?

Można wyłączyć \(\displaystyle{ x}\) wtedy mamy:
\(\displaystyle{ x (x ^{2} + (p-2) x + (5-2p)) - 10 = 0}\) tylko co dalej ?
Zahion
Moderator
Moderator
Posty: 2095
Rejestracja: 9 gru 2012, o 19:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa, mazowieckie
Podziękował: 139 razy
Pomógł: 504 razy

wielomian z parametrem

Post autor: Zahion »

Oblicz wartość tego wielomianu dla \(\displaystyle{ x = 2}\).
Dilectus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2662
Rejestracja: 1 gru 2012, o 00:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 369 razy

wielomian z parametrem

Post autor: Dilectus »

Wyobraź sobie wykres wielomianu trzeciego stopnia ze współczynnikiem przy trzeciej potędze iksa większym od zera. Jak łatwo zauważyć, taki wielomian będzie miał dokładnie dwa pierwiastki \(\displaystyle{ \Leftrightarrow}\) gdy będzie miał minimum lub maksimum równe zeru. Znajdź więc ekstrema i zażądaj, żeby jedno z nich było równe zeru.

fikcyjny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 30 wrz 2014, o 00:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy

wielomian z parametrem

Post autor: fikcyjny »

Dodam tylko, że jest to zadanie z 1 klasy liceum zatem, ekstrema, pochodne itp nie wchodzą w grę.
Zahion pisze:Oblicz wartość tego wielomianu dla \(\displaystyle{ x = 2}\).

Dlaczego akurat dla 2 ?
Zahion
Moderator
Moderator
Posty: 2095
Rejestracja: 9 gru 2012, o 19:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa, mazowieckie
Podziękował: 139 razy
Pomógł: 504 razy

wielomian z parametrem

Post autor: Zahion »

Ile wyszła Ci owa wartość dla argumentu równego \(\displaystyle{ 2}\) ?
SlotaWoj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4211
Rejestracja: 25 maja 2012, o 21:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków PL
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 758 razy

wielomian z parametrem

Post autor: SlotaWoj »

Zahion jest spostrzegawczy i obyty matematycznie.
Dodatkowo wie, że jeśli wielomian o współczynnikach całkowitych ma pierwiastki wymierne, to są one postaci: \(\displaystyle{ \frac{p}{q}}\), gdzie \(\displaystyle{ p}\) jest podzielnikiem wyrazu wolnego, a \(\displaystyle{ q}\) jest podzielnikiem współczynnika przy najwyższej potędze. Więc warto najpierw poszukać pierwiastków w zborze: \(\displaystyle{ \left\{-10;-5;-2;2;3;5;10\right\}}\).
Ostatnio zmieniony 28 paź 2015, o 13:43 przez SlotaWoj, łącznie zmieniany 1 raz.
Zahion
Moderator
Moderator
Posty: 2095
Rejestracja: 9 gru 2012, o 19:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa, mazowieckie
Podziękował: 139 razy
Pomógł: 504 razy

wielomian z parametrem

Post autor: Zahion »

SlotaWoj, zrobiłem troszkę szybciej, mianowicie rozwiązałem równanie \(\displaystyle{ x^{2}p = 2px}\). Otóz oczywiście \(\displaystyle{ p}\) musi się zredukować, dalsze szukanie nie ma sensu, jeżeli będzie zmienna dla pewnego argumentu. Oczywiście \(\displaystyle{ p, x \neq 0}\).
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22209
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

wielomian z parametrem

Post autor: a4karo »

SlotaWoj pisze:Zahion jest spostrzegawczy i obyty matematycznie.
Dodatkowo wie, że jeśli wielomian o współczynnikach całkowitych ma pierwiastki wymierne, to są one postaci: \(\displaystyle{ \frac{p}{q}}\), gdzie \(\displaystyle{ p}\) jest podzielnikiem wyrazu wolnego, a \(\displaystyle{ q}\) jest podzielnikiem współczynnika przy najwyższej potędze. Więc warto najpierw poszukać pierwiastków w zborze: \(\displaystyle{ \left\{-10;-5;-2;2;3;5;10\right\}}\).
A poza tym nikt nie powiedział, że parametr jest całkowity, więc to twierdzenie nie ma tu zastosowania-- 28 paź 2015, o 15:07 --
Zahion pisze:SlotaWoj, zrobiłem troszkę szybciej, mianowicie rozwiązałem równanie \(\displaystyle{ x^{2}p = 2px}\). Otóz oczywiście \(\displaystyle{ p}\) musi się zredukować, dalsze szukanie nie ma sensu, jeżeli będzie zmienna dla pewnego argumentu. Oczywiście \(\displaystyle{ p, x \neq 0}\).
Szczerze mówiąc nie widzę jakie przesłanki stoją za tym rozumowaniem.
SlotaWoj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4211
Rejestracja: 25 maja 2012, o 21:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków PL
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 758 razy

wielomian z parametrem

Post autor: SlotaWoj »

Oczekiwałem, że wyjdzie całkowite \(\displaystyle{ p}\), a tu niespodzianka.
A4karo ma rację – nie można zakładać „na wyrost”.
Zahion
Moderator
Moderator
Posty: 2095
Rejestracja: 9 gru 2012, o 19:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa, mazowieckie
Podziękował: 139 razy
Pomógł: 504 razy

wielomian z parametrem

Post autor: Zahion »

A4karo pisze:
SlotaWoj, zrobiłem troszkę szybciej, mianowicie rozwiązałem równanie \(\displaystyle{ x^{2}p = 2px}\). Otóz oczywiście \(\displaystyle{ p}\) musi się zredukować, dalsze szukanie nie ma sensu, jeżeli będzie zmienna dla pewnego argumentu. Oczywiście\(\displaystyle{ p, x \neq 0.}\)

Szczerze mówiąc nie widzę jakie przesłanki stoją za tym rozumowaniem.
Jeżeli uczeń jest w pierwszej klasie liceum, nie miał pochodnych, to mówi nam, że wielomian trzeciego stopnia powinniśmy móc rozłożyć na iloczyn czynników, żeby rozwiązać to zadanie.
Jeżeli chcemy rozłożyć ten wielomian na iloczyn czynników to szukamy takiego argumentu, dla którego wartość wielomianu się zeruje. W szczególności musi być \(\displaystyle{ x^{2}p - 2px = 0}\), w przeciwnym wypadku jakąkolwiek wartość nie podstawimy pod \(\displaystyle{ x}\) otrzymamy wartość zależną od \(\displaystyle{ p}\), która w szczególności może się zerować dla pewnego \(\displaystyle{ p}\), a my chcemy, żeby nasz wielomian zerował się dla każdego \(\displaystyle{ p}\) określonego przez warunki zadania.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22209
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

wielomian z parametrem

Post autor: a4karo »

To wyobraźmy sobie, że wyraz wolny jest 11, a nie 10. Co wtedy da ta metoda?
Zahion
Moderator
Moderator
Posty: 2095
Rejestracja: 9 gru 2012, o 19:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa, mazowieckie
Podziękował: 139 razy
Pomógł: 504 razy

wielomian z parametrem

Post autor: Zahion »

Inny sens miał mój post. To jest tzw. prakseologizm.
Identyczny powód dla którego w równaniach licealnych jest \(\displaystyle{ x^{3} + x - 2 = 0}\), a nie \(\displaystyle{ x^{3} + x - 1 = 0}\), co da nam metoda szukania wymiernych pierwiastków, Bezout etc. ?
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

wielomian z parametrem

Post autor: Premislav »

Ja myślę, że najlepiej jest stosować wszędzie najbardziej uniwersalne metody, jakie tylko można, więc nawalajmy wzorami Cardana i będzie niezła kaszana.

Trochę nie rozumiem zarzutu dotyczącego małej ogólności tego sposobu postępowania (tego, tj. zaproponowanego przez Zahiona).
fikcyjny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 30 wrz 2014, o 00:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy

wielomian z parametrem

Post autor: fikcyjny »

Nie dopisałem tego w poleceniu, ale chodziło właśnie żeby rozłożyć to na czynniki. Bardziej chodziło mi o podejście dydaktyczne do tego zadania. Czyli przedstawienie rozwiązania w przejrzysty sposób, oczywiście można od razu strzelać z armaty do wróbla, ale nie o to chodzi w nauce matematyki.
Zahion twój kolejny post już wniósł pewne rozumowanie, które ułatwiło mi rozwiązanie i przedstawienie problemu.
SlotaWoj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4211
Rejestracja: 25 maja 2012, o 21:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków PL
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 758 razy

wielomian z parametrem

Post autor: SlotaWoj »

@Fikcyjny
Jeśli potrafisz podzielić wielomian \(\displaystyle{ x^3+(p-2)x^2+(5-2p)x-10}\) przez dwumian \(\displaystyle{ x-2}\), to z dalszym rozwiązywaniem zadania nie powinieneś mieć problemu.
ODPOWIEDZ