Wielomian z liczbą niecałkowitą i stopień

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
Ares97
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 40
Rejestracja: 18 sie 2015, o 16:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: PL
Podziękował: 20 razy

Wielomian z liczbą niecałkowitą i stopień

Post autor: Ares97 »

Wykaż, że jeśli wielomian \(\displaystyle{ W(x) = ax ^{3} + bx ^{2} + cx + d,}\) gdzie \(\displaystyle{ a \neq 0}\), dla liczby \(\displaystyle{ 5}\) przyjmuje wartość \(\displaystyle{ 317}\), zaś dla liczby \(\displaystyle{ 1}\) przyjmuje wartość \(\displaystyle{ 12}\), to co najmniej jeden z jego współczynników nie jest liczbą całkowitą

Doszedłem do momentu gdzie mam:
\(\displaystyle{ 305=4(31a+6b+c)}\)

Udowodnieniem będzie, jesli podziele przez \(\displaystyle{ 4}\) i po lewej stronie będzie liczba niecałkowita?

Oraz mam pytanie do innego zadania gdzie mam okreslic stopien wielomianu ze wzgledu na parametr \(\displaystyle{ m}\) a mianowicie dlaczego \(\displaystyle{ W(x)=m ^{2}+4m-21)x ^{4}}\) jest 4. a \(\displaystyle{ W(x)=(m+7)x ^{2}}\) jest stopnia \(\displaystyle{ 3}\). ?
Ostatnio zmieniony 20 wrz 2015, o 22:49 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Używaj LaTeXa do wszystkich wyrażeń matematycznych.
SlotaWoj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4211
Rejestracja: 25 maja 2012, o 21:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków PL
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 758 razy

Wielomian z liczbą niecałkowitą i stopień

Post autor: SlotaWoj »

Nie ma czegoś takiego jak: stopień wielomianu ze względu na parametr \(\displaystyle{ m}\).
Parametr nie jest zmienną, więc wielomian (tu jednomian): \(\displaystyle{ W(x)=(m+7)\cdot x^2}\) jest 2-go stopnia, tak jak wielomian: \(\displaystyle{ W(x)=(m^2+4m-21)\cdot x^4}\) jest 4-go stopnia.
Ostatnio zmieniony 20 wrz 2015, o 19:54 przez SlotaWoj, łącznie zmieniany 1 raz.
Dilectus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2662
Rejestracja: 1 gru 2012, o 00:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 369 razy

Wielomian z liczbą niecałkowitą i stopień

Post autor: Dilectus »

Doszedłem do momentu gdzie mam:
\(\displaystyle{ 305=4(31a+6b+c)}\)
Zrobiłeś dobrze. Popatrzmy:

Mamy układ dwóch równań z czterema niewiadomymi
\(\displaystyle{ \begin{cases} W(5)= 125a+25b+5c+d=317 \\ W(1)=a+b+c+d=12 \end{cases}}\)

Odejmijmy je stronami:

\(\displaystyle{ 124a+24b+4c=305}\)

i podzielmy przez 4

\(\displaystyle{ 31a+6b+c= \frac{305}{4}}\)

Jeśli suma trzech liczb jest ułamkiem nieskracalnym, to co najmniej jedna z nich musi być ułamkiem nieskracalnym, a więc liczbą niecałkowitą.

Ostatnio zmieniony 20 wrz 2015, o 22:50 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Ares97
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 40
Rejestracja: 18 sie 2015, o 16:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: PL
Podziękował: 20 razy

Wielomian z liczbą niecałkowitą i stopień

Post autor: Ares97 »

Dzięki za pomoc
Kartezjusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7330
Rejestracja: 14 lut 2008, o 08:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Z Bielskia-Białej
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 961 razy

Wielomian z liczbą niecałkowitą i stopień

Post autor: Kartezjusz »

Uwaga w obu przykładach jeszcze może być stopień \(\displaystyle{ 0}\) nie tylko \(\displaystyle{ 4,2}\)!!! Wielomiany mogą się dla pewnych \(\displaystyle{ m}\)wyzerować.
ODPOWIEDZ