Wykaż, że wielomian ma 1 m. zerowe

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
2kristof2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 33
Rejestracja: 1 gru 2014, o 17:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Wykaż, że wielomian ma 1 m. zerowe

Post autor: 2kristof2 »

Uzasadnij, że wielomian

\(\displaystyle{ W(x) = -12x^3 + 42x^2 - 49x + 17}\)

ma dokładnie jedno miejsce zerowe.

--------------------------------------------
Próbowałem po prostu znaleźć ten pierwiastek i pokazać, że pozostałe wyrażenie kwadratowe ma deltę mniejszą od zera. Jednakże pierwiastek ten nie jest raczej ani ułamkiem ani liczbą całkowitą.
Słyszałem o twierdzeniu Darboux'a, ale nigdy z niego korzystałem.
miodzio1988

Wykaż, że wielomian ma 1 m. zerowe

Post autor: miodzio1988 »

Skorzystaj z tego twierdzenia, nie jest trudne. Plus, pochodną przyda się policzyć
Awatar użytkownika
jutrvy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1202
Rejestracja: 24 lis 2014, o 18:04
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 10 razy
Pomógł: 239 razy

Wykaż, że wielomian ma 1 m. zerowe

Post autor: jutrvy »

A znane Ci jest może pojęcie pochodnej? Policz pochodną i skorzystaj z tego, że jak pochodna jest na jakimś przedziale dodatnia, to ta funkcja jest rosnąca, jak ujemna, to malejąca, a później spróbuj z, ściślej mówiąc, to Twierdzeniem Darboux, które mówi, że każda funkcja ciągła ma własność Darboux.
2kristof2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 33
Rejestracja: 1 gru 2014, o 17:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Wykaż, że wielomian ma 1 m. zerowe

Post autor: 2kristof2 »

\(\displaystyle{ W'(x) = -36x^2 + 84x - 49}\)
\(\displaystyle{ f'(0) = -49}\)
\(\displaystyle{ f'(1) = -36+84-49 = -1}\)
\(\displaystyle{ f'(0)*f'(1) < 0}\), więc w tym przedziale nie ma miejsca zerowego
Na tej zasadzie to działa? Nadal nie uzasadniłem, że istnieje miejsce zerowe, bo nie jestem przekonany jak to zrobić.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5220 razy

Wykaż, że wielomian ma 1 m. zerowe

Post autor: Premislav »

Warto zauważyć, że ta funkcja jest malejącą (nierosnącą) na \(\displaystyle{ \RR}\) (pokaż, że dla każdego \(\displaystyle{ x}\) rzeczywistego mamy \(\displaystyle{ W'(x) \le 0}\), np. zwijając ten trójmian do postaci kanonicznej lub przeliczając deltę), toteż nie może istnieć więcej niż jedno miejsce zerowe (oj, sorry, bo zaraz na mnie ktoś zjedzie; potrzebujemy tego, że funkcja jest malejąca, a nie tylko nierosnąca). I stąd już blisko, bo starczy znaleźć dwa punkty, takie że w jednym wartość funkcji przekracza zero, a w drugim jest od zera mniejsza i powołać się na własność Darboux.
Twojej próby niestety nie rozumiem.
Awatar użytkownika
jutrvy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1202
Rejestracja: 24 lis 2014, o 18:04
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 10 razy
Pomógł: 239 razy

Wykaż, że wielomian ma 1 m. zerowe

Post autor: jutrvy »

Premislav pisze:...i powołać się na własność Darboux.
Twierdzenie Darboux chciałeś napisać?
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5220 razy

Wykaż, że wielomian ma 1 m. zerowe

Post autor: Premislav »

U mnie to się chyba nazywało "własność Darboux" (nie pamiętam), ale niech będzie, chyba faktycznie lepiej brzmi tak, że funkcja może mieć własność, ale powołujemy się na twierdzenie, a nie "powołujemy się na własność", bo wyszło trochę nie po polsku.
Awatar użytkownika
Seth Briars
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 151
Rejestracja: 20 lis 2013, o 00:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Coot's Chapel
Pomógł: 55 razy

Wykaż, że wielomian ma 1 m. zerowe

Post autor: Seth Briars »

Możesz pokazać, że \(\displaystyle{ \frac{1}{6}(7-\sqrt[3]{37})}\) jest pierwiastkiem tego wielomianu, a dalej podzielić ten wielomian przez dwumian \(\displaystyle{ x-\frac{1}{6}(7-\sqrt[3]{37})}\). W ten sposób otrzymasz szukany trójmian kwadratowy (to tak a propos alternatywnego sposobu o którym najpierw wspomniałeś).
2kristof2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 33
Rejestracja: 1 gru 2014, o 17:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Wykaż, że wielomian ma 1 m. zerowe

Post autor: 2kristof2 »

Premislav pisze: a w drugim jest od zera mniejsza
Pochodną można zapisać tak:
\(\displaystyle{ -(6x-7)^2}\),
więc wartość funkcji może być tylko mniejsza lub równa zero.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5220 razy

Wykaż, że wielomian ma 1 m. zerowe

Post autor: Premislav »

Wybacz, może zbyt chaotycznie napisałem. Pochodna jest niedodatnia, co już pokazałeś (i to jest potrzebne), ale mnie chodziło o to, żebyś znalazł takie dwa punkty \(\displaystyle{ x_{1}, x_{2}}\), że np. \(\displaystyle{ W(x_{1})<0 \wedge W(x_{2})>0}\); jeśli takie znajdziesz, to z twierdzenia Darboux (sprawdź założenia, ew. od razu powołaj się na to że funkcje wielomianowe są funkcjami ciągłymi) między tymi punktami istnieje takie \(\displaystyle{ y}\), ze \(\displaystyle{ W(y)=0}\).
I jeszcze do tego należy pokazać, że nie mogą istnieć dwa różne miejsca zerowe \(\displaystyle{ W}\), korzystając z tego, że pochodna \(\displaystyle{ W}\) jest niedodatnia.
2kristof2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 33
Rejestracja: 1 gru 2014, o 17:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Wykaż, że wielomian ma 1 m. zerowe

Post autor: 2kristof2 »

okej, raczej zrozumiałem (już nie będę tu pisać rozwiązania bo nie ma sensu), więc dzięki za pomoc.
ODPOWIEDZ