równania wielomianowe

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
delrey
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 10 lut 2015, o 13:46
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: warszawa

równania wielomianowe

Post autor: delrey »

\(\displaystyle{ x^3-3x^2=12-4x}\)


prosze o pomoc
Ostatnio zmieniony 10 lut 2015, o 15:40 przez bartek118, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nieczytelny zapis - brak LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm .
Awatar użytkownika
jutrvy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1202
Rejestracja: 24 lis 2014, o 18:04
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 10 razy
Pomógł: 239 razy

równania wielomianowe

Post autor: jutrvy »

Najpierw przenosisz wszystko na jedną stronę, otrzymujesz:

\(\displaystyle{ x^3 - 3x^2 + 4x - 12 = 0}\), potem grupujesz i wyłączasz przed nawias:

\(\displaystyle{ (x^3 - 3x^2) + (4x - 12) = x^2(x-3) + 4(x-3) = (x^2+4)(x-3) = 0}\).

Ponieważ pierwszy nawias już nie rozłoży się na czynniki liniowe, bo dla każdego \(\displaystyle{ x}\) zachodzi \(\displaystyle{ x^2+4 > 0}\), więc jedynym rozwiązaniem tego równania jest \(\displaystyle{ x = 3}\) - z drugiego nawiasu. Serio ziooom, czego tu nie kminisz, to jest najbardziej typowe zadanie, jakie się da zrobić, wystarczy kurde otworzyć podręcznik.

Pozdro
delrey
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 10 lut 2015, o 13:46
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: warszawa

równania wielomianowe

Post autor: delrey »

Bardzo dziękuje, zrobiłam tak samo jak ty ale spojrzałam w złe odpowiedzi i zaczęłam się zastanawiać gdzie popełniłam błąd, sory jestem blondynka
Awatar użytkownika
jutrvy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1202
Rejestracja: 24 lis 2014, o 18:04
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 10 razy
Pomógł: 239 razy

równania wielomianowe

Post autor: jutrvy »

Spoko
ODPOWIEDZ