Wyznacz wszystkie wartości parametrów

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
pag15
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 70
Rejestracja: 2 gru 2014, o 01:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Koszalin
Podziękował: 10 razy

Wyznacz wszystkie wartości parametrów

Post autor: pag15 »

Wyznacz \(\displaystyle{ p}\) i \(\displaystyle{ q}\) dla których nierówność jest spełniona przez każdą liczbę rzeczywistą:

\(\displaystyle{ (x+6)(x-3)(x ^{2}+px-2qx+6q) \ge 0}\)

Jak to rozpatrywać, poproszę o wyraźne wskazówki ponieważ nie robiłem zadań tego typu.
Ostatnio zmieniony 1 mar 2018, o 20:27 przez SlotaWoj, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Temat umieszczony w złym dziale.
jarek4700
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 939
Rejestracja: 26 gru 2009, o 17:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 228 razy

Wyznacz wszystkie wartości parametrów

Post autor: jarek4700 »

Wielomian nie może mieć nieparzystokrotnych pierwiastków - ponieważ w okolicy takiego pierwiastka następuje zmiana znaku jego wartości.
Musisz zrobić tak żeby ten trójmian z parametrami miał postać \(\displaystyle{ A(x+6)(x-3)}\)
Wtedy będą tylko dwa dwukrotne pierwiastki i jak narysujesz szkic wykresu to nie będzie przechodził pod oś \(\displaystyle{ OX}\)
pag15
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 70
Rejestracja: 2 gru 2014, o 01:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Koszalin
Podziękował: 10 razy

Wyznacz wszystkie wartości parametrów

Post autor: pag15 »

Jak mam to zrobić, nic mi to nie pomogło, dało tylko zarys jak bezie wyglądać szkic.

-- 30 sty 2015, o 01:45 --

O znaczy że twoje \(\displaystyle{ A = (x+6)(x-3)}\)? i Są tak na prawdę 2 pierwiastki dwukrotne ?
Ostatnio zmieniony 1 mar 2018, o 19:40 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Niepoprawnie napisany kod LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z http://matematyka.pl/178502.htm .
Dilectus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2662
Rejestracja: 1 gru 2012, o 00:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 369 razy

Wyznacz wszystkie wartości parametrów

Post autor: Dilectus »

Ta nierówność nigdy nie będzie spełniona przez każdą liczbę rzeczywistą, bo parametry \(\displaystyle{ p \ \text{i} \ q}\) występują tylko w trójmianie kwadratowym w trzecim nawiasie, a więc od nich zależą tylko pierwiastki tego trójmianu. Z całą pewnością wykres będzie zmieniał znak w punktach \(\displaystyle{ x=-6 \ \text{i} \ x=3}\)

Będzie tylko spełniona równość

\(\displaystyle{ (x+6)(x-3)(x ^{2}+px-2qx+6q) = 0}\)

I tu mają znaczenie parametry \(\displaystyle{ p \ \text{i} \ q}\), bo w zależności od nich będą dwa lub trzy lub cztery miejsca zerowe.



-- 30 sty 2015, o 12:35 --
Jak to rozpatrywać, poproszę o wyraźne wskazówki ponieważ nie robiłem zadań tego typu.
Popatrzmy na trójmian z trzeciego nawiasu

\(\displaystyle{ x ^{2}+px-2qx+6q=0}\)

\(\displaystyle{ x ^{2}+\left( p-2q\right) x+6q=0}\)

\(\displaystyle{ \Delta = \left( p-2q\right)^2-24q}\)

W zależności od \(\displaystyle{ p \ \text{i} \ q}\) delta może myć większa od zera i wtedy trójmian ma dwa pierwiastki, równa zeru - i wtedy trójmian ma jeden pierwiastek podwójny, wreszcie mniejsza od zera - i wtedy trójmian nie ma pierwiastków rzeczywistych (a więc jest nierozkładalny).

-- 30 sty 2015, o 12:40 --

Opps... Byłbym coś przeoczył. Ta nierówność będzie spełniona tylko wtedy, gdy pierwiastki w dwóch pierwszych nawiasach będą parzystej krotności. A to zajdzie wtedy i tylko wtedy, gdy jednym z pierwiastków trójmianu z trzeciego nawiasu będzie liczba \(\displaystyle{ -6}\), a drugim - liczba \(\displaystyle{ 3}\)

pag15
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 70
Rejestracja: 2 gru 2014, o 01:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Koszalin
Podziękował: 10 razy

Wyznacz wszystkie wartości parametrów

Post autor: pag15 »

Dzięki ! Dało mi to pewien zarys, a więc 2 pierwiastki podwójne i przyrównuję dzięki czemu otrzymam p i q
daniel18122
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 1 mar 2018, o 18:51
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: kraków
Podziękował: 1 raz

Wyznacz wszystkie wartości parametrów

Post autor: daniel18122 »

Witam, mógłby mi ktoś wytłumaczyć jak najprościej czemu: "Wielomian nie może mieć nieparzystokrotnych pierwiastków "
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34233
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5198 razy

Wyznacz wszystkie wartości parametrów

Post autor: Jan Kraszewski »

Bo w nieparzystokrotnych pierwiastkach zmienia znak, więc z jednej strony takiego pierwiastka będzie przyjmował wartości ujemne, a tego chcemy uniknąć.

JK
ODPOWIEDZ