Liczenie równania

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
Sidu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 86
Rejestracja: 16 mar 2011, o 11:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 8 razy

Liczenie równania

Post autor: Sidu »

zadanie poprawnie opisanew poście niżej
Ostatnio zmieniony 3 sty 2015, o 18:08 przez Sidu, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
mortan517
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3359
Rejestracja: 6 lis 2011, o 15:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Krk
Podziękował: 112 razy
Pomógł: 662 razy

Liczenie równania

Post autor: mortan517 »

Wyliczyć możemy niewiadomą, nie równanie.

Przyrównywanie mianownika nic nie pomoże, żeby równanie rozwiązać, należy licznik przyrównać do zera, a widzimy, że mamy sprzeczność.
Sidu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 86
Rejestracja: 16 mar 2011, o 11:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 8 razy

Liczenie równania

Post autor: Sidu »

ah racja... nie doczytałem, muszę wyznaczyć transmitancję widmową tego układu... problem jest poważniejszy niż myślalem czy na tym forum jest ktoś kto by mógł pomóc z tą transmitancją?
Dilectus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2662
Rejestracja: 1 gru 2012, o 00:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 369 razy

Liczenie równania

Post autor: Dilectus »

\(\displaystyle{ \frac{4}{s^{3}+2s^{2}+2s+1}=0}\)

To równanie jest sprzeczne.

Sidu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 86
Rejestracja: 16 mar 2011, o 11:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 8 razy

Liczenie równania

Post autor: Sidu »

okej, żebym offtopu dużego nie robił to, mam policzyć transmitancje widmową i stworzyć charakterystykę amplitudowo-fazową

\(\displaystyle{ \frac{4}{s^{3}+2s^{2}+2s+1}=0}\)

muszę ten człon doprowadzić do takiej formy, żeby mieć jeden ułamek bez liczby urojonej z przodu, a pod s podstawić jw, a więc:

\(\displaystyle{ \frac{4}{-jw^{3}-2w^{2}+2jw+1} = \frac{4}{1-2w^{2}+j(2w-w^{3})} \cdot \frac{1-2w^{2}-j(2w-w^{3})}{1-2w^{2}-j(2w-w^{3})}= \frac{4-8w^{2}}{(1-2w^{2})^{2}+(2w-w^{3})^{2}}+j \frac{-(2w-w^{3})}{(1-2w^{2})^{2}+(2w-w^{3})^{2}}}\)

wtedy \(\displaystyle{ P(w)=\frac{4-8w^{2}}{(1-2w^{2})^{2}+(2w-w^{3})^{2}}}\)
\(\displaystyle{ Q(w)=\frac{-(2w-w^{3})}{(1-2w^{2})^{2}+(2w-w^{3})^{2}}}\)

teraz musze obliczyć ile wynosi \(\displaystyle{ w}\) w obu tych przypadkach, więc przyrównuje je do zera

dla \(\displaystyle{ P(w)}\) wyszło mi \(\displaystyle{ w= \frac{-1}{ \sqrt{2}}}\) oraz \(\displaystyle{ w= \frac{1}{\sqrt{2}}}\)

dla \(\displaystyle{ Q(w)}\) wyszło mi \(\displaystyle{ w=0}\),\(\displaystyle{ w=-\sqrt{2}}\),\(\displaystyle{ w=\sqrt{2}}\)

teraz muszę obliczyć dokładne miejsce przecięcia się wykresu z osiami, więc kolejno pod \(\displaystyle{ P(w)}\) i \(\displaystyle{ Q(w)}\) podstawiam moje \(\displaystyle{ w}\)

\(\displaystyle{ w}\) | \(\displaystyle{ -\sqrt{2}}\) | \(\displaystyle{ \frac{-1}{ \sqrt{2}}}\) | \(\displaystyle{ 0}\) | \(\displaystyle{ \frac{1}{ \sqrt{2}}}\) | \(\displaystyle{ \sqrt{2}}\)|
\(\displaystyle{ P(w)}\)|\(\displaystyle{ \frac{-4}{3}}\)|||||\(\displaystyle{ 0}\)|||\(\displaystyle{ 4}\)||||\(\displaystyle{ 0}\)|||\(\displaystyle{ \frac{-4}{3}}\)|
\(\displaystyle{ Q(w)}\)|||\(\displaystyle{ 0}\)||\(\displaystyle{ -0.94}\)|\(\displaystyle{ 0}\)|\(\displaystyle{ -0.94}\)||\(\displaystyle{ 0}\)|

nie wiem jak to tutaj ładnie zapisać, żeby było widać to jak w tabelce. Myslę, że jest czytelnie cyfra pod cyfrą. Wszystko ładnie mi się pokrywa z wynikami z matlaba wykonanymi na zajęciach oprócz punktu \(\displaystyle{ [0;0.94]}\)i \(\displaystyle{ [0;-0.94]}\). Tutaj potrzebuje dobrego matematycznego oka do znalezieniu błędu. Zamiast 0.94 powinno być coś powyżej 3. Tak jak widać na wykresie:
AU
AU
HgVM41r.jpg (24.09 KiB) Przejrzano 76 razy
ODPOWIEDZ