Tangens kąta

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
Gustllik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 2 sty 2011, o 11:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 2 razy

Tangens kąta

Post autor: Gustllik »

Witam.

W tym roku zacząłem studiować kierunek techniczny.
Aktualnie mam pochodne, całki itp.
Na matematyce dostałem do wykonania w domu 20 różnych funkcji. Są funkcje prostsze ale są i trudniejsze.

Aby poprawnie narysować wykresy muszę mieć współrzędne punktów oraz kąt pod jakim funkcja się zakrzywia itp. Punkty znalazłem, to żaden problem, lecz nie wiem jak obliczyć kąt który pozwoli mi pod odpowiednim kątem wyprofilować krzywiznę funkcji w załóżmy dowolnym punkcie na osi x. Jak dobrze mi się gdzieś obiło o uszy to trzeba obliczyć tangens kąta z zastosowaniem pochodnych?
Nic mi nie przychodzi do głowy więc tu piszę prosząc o pomoc.

Funkcja to \(\displaystyle{ y=x^{3}}\)
W załączonym pliku narysowałem taką prostą funkcję y. Najbardziej interesuje mnie kąt pod jakim wychodzi styczna w punkcie przykładowym 0,5, ale można też obliczyć w punkcie 0,7. Oczywiście funkcja z drugiej strony będzie szła identycznie więc już nie rysowałem dalej.

Ostatnio zmieniony 22 paź 2014, o 10:30 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Temat umieszczony w złym dziale.
Dilectus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2662
Rejestracja: 1 gru 2012, o 00:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 369 razy

Tangens kąta

Post autor: Dilectus »

Pierwsza pochodna funkcji w jakimś punkcie \(\displaystyle{ x _{p}}\) jest tangensem kąta nachylenia stycznej do wykresu w tym punkcie. Oczywiście, funkcja musi być ciągła i różniczkowalna w tym punkcie.
Gustllik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 2 sty 2011, o 11:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 2 razy

Tangens kąta

Post autor: Gustllik »

Więc to będzie tak w punkcie 0,5 ?
\(\displaystyle{ f'(x)= (x^{3})'}\)
\(\displaystyle{ f'(x)= 3x^{2}}\)
\(\displaystyle{ f'(x)= 3\cdot(0,5)^{2}=0,75=37 stopni}\)
loitzl9006
Moderator
Moderator
Posty: 3050
Rejestracja: 21 maja 2009, o 19:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Starachowice
Podziękował: 29 razy
Pomógł: 816 razy

Tangens kąta

Post autor: loitzl9006 »

tak to działa
Gustllik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 2 sty 2011, o 11:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 2 razy

Tangens kąta

Post autor: Gustllik »

A gdy będziemy mieć taką funkcję \(\displaystyle{ y=3x}\) , z tego pochodna to \(\displaystyle{ y= 3}\) . Gdzie tu podstawić ten punkt 0.5?
loitzl9006
Moderator
Moderator
Posty: 3050
Rejestracja: 21 maja 2009, o 19:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Starachowice
Podziękował: 29 razy
Pomógł: 816 razy

Tangens kąta

Post autor: loitzl9006 »

\(\displaystyle{ y'(x)=3}\) - to jest funkcja stała - więc w punkcie \(\displaystyle{ 0.5}\) jej wartość jest \(\displaystyle{ 3}\) czyli \(\displaystyle{ \tg\alpha=3 \ \to \ \alpha\approx72^\circ}\)
Gustllik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 2 sty 2011, o 11:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 2 razy

Tangens kąta

Post autor: Gustllik »

A dlaczego gdy rysuję funkcje na papierze to wychodzi ładnie zakrzywiona, a gdy wpiszę y=3x w program to rysuje funkcję jako linię która nie ma żadnych krzywizn. Podejrzewam że program dla tej funkcji bierze tangens czyli 72 stopnie dla punktu 0. A gdy ja biorę te 72 stopnie dla punktu 0,5 to musi wyjść krzywizna zeby funkcja przeszła przez początek układu. Która z tych wersji jest poprawna?
Ania221
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1923
Rejestracja: 30 lis 2013, o 13:26
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 22 razy
Pomógł: 326 razy

Tangens kąta

Post autor: Ania221 »

\(\displaystyle{ y=3x}\) to jest równanie prostej.
Dilectus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2662
Rejestracja: 1 gru 2012, o 00:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 369 razy

Tangens kąta

Post autor: Dilectus »

A dlaczego gdy rysuję funkcje na papierze to wychodzi ładnie zakrzywiona
Jaką funkcję?
Gustllik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 2 sty 2011, o 11:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 2 razy

Tangens kąta

Post autor: Gustllik »

Ajajaj mój błąd... oczywiście że to jest prosta więc wykres będzie prostą a nie jak dla funkcji wykładniczej wykres z zakrzywieniami. Przepraszam za głupi błąd...-- 25 paź 2014, o 23:00 --Ponownie muszę poprosić o pomoc.

Mam do narysowania funkcję \(\displaystyle{ y= e^{-x^2}}\). Nie mogę obliczyć tg kąta, tzn. mogę ale wychodzi mi za mała wartość przez co krzywa ma nie odpowiednie zagięcie. Liczę to tak:

\(\displaystyle{ e \approx 2,72}\)

Punkty prostej: \(\displaystyle{ x_{1}=-1}\) ; \(\displaystyle{ y_{1}=~0,37}\) \(\displaystyle{ ,}\) \(\displaystyle{ x_{2}=0}\) \(\displaystyle{ ;}\) \(\displaystyle{ y_{2}=1}\) \(\displaystyle{ ,}\) \(\displaystyle{ x_{3}=1}\) \(\displaystyle{ ;}\) \(\displaystyle{ y_{3}=~0,37}\)

Załóżmy \(\displaystyle{ tg \alpha}\) kąta w punkcie \(\displaystyle{ 0,5}\)

Liczę pochodną: \(\displaystyle{ f'(x)=e^{-x^2}}\)
\(\displaystyle{ f'(x)=-2e^{-x^2}x}\)

\(\displaystyle{ f'(x)=-2 \cdot \frac{1}{0,68} \cdot 0,5= - \frac{1}{0,68} \approx 1,47 =tg \alpha 56}\)

Czy gdzieś robię błąd? W matematyce często mi zdarza popełniać błędy, nieraz bardzo widoczne a ja tego nie mogę wyłapać. Może i tu popełniam jakiś błąd z przedszkola i dlatego coś się nie zgadza.

Ogółem rzecz biorąc tę pochodną \(\displaystyle{ f'(x)=-2e^{-x^2}x}\) wziąłem z kalkulatora pochodnych, lecz pochodna z tej funkcji to po prostu będzie \(\displaystyle{ f'(x)= e^{-x^2}}\) i obliczenia wychodzą takie same.
ODPOWIEDZ