Wyznacz współczynniki wielomianu

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
rambo23
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 15 paź 2014, o 15:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Konin
Podziękował: 1 raz

Wyznacz współczynniki wielomianu

Post autor: rambo23 »

Liczba
\(\displaystyle{ p= \sqrt[3]{2+ \sqrt{5} }+ \sqrt[3]{2- \sqrt{5} }}\)
jest pierwiastkiem podwójnym wielomianu \(\displaystyle{ W(x)=x ^{3} +ax^{2}+bx+c}\), a reszta z dzielenia tego wielomianu przez dwumian \(\displaystyle{ x-2p}\), równa jest \(\displaystyle{ 3}\). Wyznacz współczynniki \(\displaystyle{ a,b,c}\) i rozłóż wielomian na czynniki liniowe.
WSKAZÓWKA: Oblicz \(\displaystyle{ p^{3}.}\)

Obliczyłem \(\displaystyle{ p^{3}=4-3p}\) czyli wychodzi na to, że \(\displaystyle{ p=1}\). Dalej wiem, że \(\displaystyle{ W(1)=0}\) i \(\displaystyle{ W(2)=3}\) ale nadal brakuje mi trzeciego równania.
Ostatnio zmieniony 16 paź 2014, o 00:12 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Temat umieszczony w złym dziale. Poprawa wiadomości.
norwimaj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5101
Rejestracja: 11 mar 2011, o 16:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 52°16'37''N 20°52'45''E
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1001 razy

Wyznacz współczynniki wielomianu

Post autor: norwimaj »

Jeśli brakuje jednego równania, to spójrz w treść zadania, jakiego założenia jeszcze nie wykorzystałeś.
Trzecie równanie to \(\displaystyle{ W'(1)=0}\), jeśli znacz pochodne, a jeśli nie, to w inny sposób musisz skorzystać z tego, że \(\displaystyle{ 1}\) jest pierwiastkiem podwójnym.
ODPOWIEDZ