Jak rozwiązywać równania wielostopniowe ?

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
Karolas

Jak rozwiązywać równania wielostopniowe ?

Post autor: Karolas »

Witajcie . Mam ważne pytanie jak sie rozwiązuje równania stopnia wyższego niż drugi np . trzeciego czy czwartego .
NP: 5x^3-19x^2-38x+40=0 .
I bardzo proszę sie nie nabijać , bo pewnie dla was to proste , a ja dopiero skonczylem klase druga gimnazjum i jeszcze tego nie umiem . Ale szybko sie uczę
Skrzypu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1146
Rejestracja: 18 maja 2004, o 22:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 18 razy

Jak rozwiązywać równania wielostopniowe ?

Post autor: Skrzypu »

Nie chce mi się rozpisywać tego, trzeba to najlepiej wytłumaczyć, ale ten wielomian rozłożyłem i wyszło mi (x-4)(x+2)(5x-4)
Gość

Jak rozwiązywać równania wielostopniowe ?

Post autor: Gość »

Jak chcesz rozlozyc wyzszy wielomian to albo grupujesz jego wyrazy, albo znajdujesz pierwiastek tego wielomianu i dzielisz aby otrzymac wielomian mniejszczego stopnia, potem znow mozesz znalesc pierwiastek i dzielic albo jak to wielomian 2 stopnia to wyliczasz pierwiastki z delty i wsio.
marshal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1179
Rejestracja: 21 cze 2004, o 00:51
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: krk
Pomógł: 9 razy

Jak rozwiązywać równania wielostopniowe ?

Post autor: marshal »

Sa jeszcze sprytne twierdzonka ktore pomagaja w znajdowaniu pierwiastkow wypasionych wielomianow :]

1. Jezeli liczba calkowita r=/=0 jest pierwiastkiem wielomianu W(x) o współczynnikach całkowitych, to jest on dzielnikiem wyrazu wolnego.

Czyli jesli wielomian ma calkowite wspolczynniki to jesli ma miec jakies calkowite pierwiastki to musza byc one dzielnikami wyrazu wolnego (co nie znaczy ze kazdy dzielnik nim jest, ale to nam zaweza troche obszar poszukiwan :]).

2. Jezeli ulamek nieskracalny p/q, gdzie p,q naleza do calkowitych i q=/=0 jest pierwiastkiem wielomianu W(x) o wspolczynnikach calkowitych, to licznik p jest dzielnikiem wyrazu wolnego, a mianownik jest dzielnikiem wspolczynnika przy najwyzszej potedze.

uff :]
Skrzypu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1146
Rejestracja: 18 maja 2004, o 22:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 18 razy

Jak rozwiązywać równania wielostopniowe ?

Post autor: Skrzypu »

Są też oczywiście odpowiednie wzory dla rzeczywistych współczynników, ale to tylko dla wielomianów 2, 3 i 4 stopnia
ODPOWIEDZ