Równanie wielomianowe z parametrem

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
MaTTematyk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 111
Rejestracja: 11 gru 2013, o 23:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska, Pomorskie
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 2 razy

Równanie wielomianowe z parametrem

Post autor: MaTTematyk »

Dane jest równanie \(\displaystyle{ (1+x+x ^{2}) ^{2} = \frac{m+1}{m-1}(1+x ^{2} +x ^{4})}\) , gdzie \(\displaystyle{ m}\) - parametr rzeczywisty. Dla jakich \(\displaystyle{ m}\) równanie ma rozwiązania. Wyznaczyć te rozwiązania.
Pierwszym co zrobiłem to \(\displaystyle{ m \neq 1}\) przemnożyłem przez \(\displaystyle{ m-1}\) po wymnażałem wszystko wyciągnąłem m przed nawias pogrupowałem ze znalazł sie wspólny czynnik po obu stronach \(\displaystyle{ (x ^{2} + x +1)}\) podzieliłem przez to wyrażenie bo zawsze różne od zera i wyszło mi równanie:
\(\displaystyle{ x ^{2} - mx + 1 = 0}\) z delty wyszło mi że \(\displaystyle{ m \in (- \infty ,-2\rangle\cup\langle 2,+ \infty )}\)
i Tutaj nie jestem pewny wyznaczenia tych rozwiązań bo policzyłem sobie po prostu deltę i rozwiązania wyszły \(\displaystyle{ x _{1} = \frac{ \sqrt{m ^{2} - 4 }+m }{2} \vee x _{2} = \frac{ -\sqrt{m ^{2} - 4 }+m }{2}}\)
Trochę specyficzny wynik i wydaję mi się że za łatwo do niego doszedłem Proszę po pomoc
Ostatnio zmieniony 13 mar 2014, o 09:28 przez lukasz1804, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
lukasz1804
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4438
Rejestracja: 17 kwie 2007, o 13:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 1313 razy

Równanie wielomianowe z parametrem

Post autor: lukasz1804 »

Dla pewności przeliczyłem ponownie:
Rachunki:    
Wszystko w Twoim rozumowaniu się zgadza, włącznie z wynikiem.
Awatar użytkownika
rtuszyns
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2042
Rejestracja: 29 gru 2006, o 23:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zamość
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 229 razy

Równanie wielomianowe z parametrem

Post autor: rtuszyns »

MaTTematyk pisze:[...] bo zawsze różne od zera [..]
Ściślej to wyrażenie \(\displaystyle{ x^2+x+1}\) jest zawsze większe od zera dla dowolnego \(\displaystyle{ x\in \RR}\), co nie zmienia tu faktu, że wszystko jest ok
MaTTematyk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 111
Rejestracja: 11 gru 2013, o 23:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska, Pomorskie
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 2 razy

Równanie wielomianowe z parametrem

Post autor: MaTTematyk »

@rtuszyns taki skrót myślowy
czyli "ROZWIĄZANIA" są dobrze policzone? bo wydaję mi się że za łatwo można było do nich dojść
Awatar użytkownika
rtuszyns
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2042
Rejestracja: 29 gru 2006, o 23:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zamość
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 229 razy

Równanie wielomianowe z parametrem

Post autor: rtuszyns »

MaTTematyk pisze:@rtuszyns taki skrót myślowy
czyli "ROZWIĄZANIA" są dobrze policzone? bo wydaję mi się że za łatwo można było do nich dojść
Dodatkowo nie używałbym indeksów \(\displaystyle{ 1,2}\) przy \(\displaystyle{ x_1,x_2}\) jak już używasz spójnika \(\displaystyle{ \vee}\).
ODPOWIEDZ